Resultat Sverige ultra

Skövde Ultrafestival 2018 -07-27 -- 2018-07-29
resultat - karta - diagram

48 timmars Fredagen 27 juli kl 12.00- Söndag 29 juli  kl 12.00

Riksmästerskap i 24-timmarslöpning 2018

Vi inbjuder även till 100 km samt 12/6/1 timmars löpning
 
Plats: Södermalms IP, Skövde ligger med gångavstånd till centrum  och jvg station
Varvbyte  Byte av varv sker var 6:e timme på 100km samt 48- / 24- / 12   timmarsloppen.


Sträckor:

1 tim herra / 100 km damer / 100 km herrar / 12 tim damer / 12 tim herrar / 24 tim damer / 24 tim herrar / 3 tim damer / 3 tim herrar / 48 tim damer / 48 tim herrar / 6 tim damer / 6 tim herrar / Backyard damer / Backyard herrar /

  

Bilder
text & foto Niclas Dia

Stilstudie av Kari Sulonen, Team UltraSweden
 Hans-Inge Lindeskov, Team UltraSweden, gör tummarna upp
Mats Liljegren, Team Skavsåret, följs av Lisa Amundsson, Strömstad LK
Bengt & Ann-Marie Dolk, Team UltraSweden, äter energibars
 Owe Gustavsson, LK42195+, tar igen sig då det initialt var soligt och hett
Hans-Inge Lindeskov, Team UltraSweden, & Niclas Dia, SOK Knallen, trivs
Fantastiska supportrar, Torill Fonn och Ferike Pasthy
Herrsgraren i 24h Riksmästerskap Ivan Bretan, Team UltraSweden
Födelsebarnet Lennart Skoog, Stenungsund OK och Barbro Paraniak, Team Skavsåret. Bakom skymtar Christer Bergström, Motala och Peter Svensson, IFK Skövde.
Bent Lindgren, Vallentuna FK
 Sören Remar, Ulricehamn FK och Mattias Ekman, Apladelanes LK, in action
Här är dom hägrande medaljerna, foto RH
 
Karta
t
 
 

Resultat Skövde UltrafestivalSkövde Ultrafestival 2018 -07-27 -- 2018-07-29
RM - Riksmästerskap
 

 

lopp plac klass Namn Klubb

född

Varv Distans Tid Snitt
100 km damer 1 K40 Manvik Helle Romerike Ultralöperklubb 1976 250 100,00 km 09:32:06 5:43 min/km
                   
100 km herrar 1 M40 Jonsson Patrik Sundsvall 1975 1 0,40 km 18:23:41 2759:12 min/km
  2 M40 Ojala Tuomas Hägersten 1978 0 - 18:00:00 -
                   
12 tim damer 1 Kmot Herbertsson Anna-Maria Ljung 1966 128 51,20 km 11:59:58 14:04 min/km
                   
12 tim herrar 1 M45 Välitalo Dan Västerås LK 1971 315 126,11 km 11:59:25 5:42 min/km
  2 Msen Winberg Michael Skövde 1985 128 51,24 km 10:49:33 12:41 min/km
                   
1 tim herrar 1 Mmot Hamm Andreas Ärsta 1988 35 14,03 km 59:52:00 4:16 min/km
  2 M40 Nironen Kaj Team UltraSweden 1974 35 14,01 km 59:56:00 4:17 min/km
  3 M75 Axén Sture Mariestads AIF 1943 28 11,47 km 58:39:00 5:07 min/km
  4 Mmot Strand Isak Skövde IBF   28 11,21 km 59:56:00 5:21 min/km
  5 M45 Larsson Martin Huddinge AIS 1971 28 11,21 km 59:58:00 5:21 min/km
  6 Mmot Strand Vilmer Skövde IBF   26 10,61 km 58:49:00 5:33 min/km
  7 M60 Björnfot Lars Mariestads AIF 1956 26 10,41 km 59:04:00 5:40 min/km
  8 Mmot Andersson Lars IFK Skövde FIK 1953 25 10,00 km 57:55:00 5:47 min/km
  9 Mmot Nyblad Simon Team Snigel 1989 21 8,44 km 59:47:00 7:05 min/km
  10 Mmot Larsson Hans Skövde 1960 20 8,01 km 59:56:00 7:29 min/km
  11 Mmot Frykenmo Emil Team UltraSweden 2007 16 6,43 km 59:53:00 9:19 min/km
  12 Mmot Nironen Liam Skövde   11 4,70 km 57:02:00 12:08 min/km
  13 M45 Frykenmo Thomas Team UltraSweden 1970 9 3,63 km 59:41:00 16:28 min/km
                   
24 tim damer 1 Ksen Bengtsson Linda IF Göta 1985 433 173,29 km 23:59:29 8:18 min/km
  2 K45 Johanson Annika Umara Sports Club 1969 415 166,28 km 23:57:31 8:39 min/km
  3 K40 Hjalmarsson Eva-Lena Lonesome runners 1975 358 143,32 km 23:59:26 10:03 min/km
  4 K55 Amundsson Lisa Strömstad LK 1960 351 140,69 km 23:58:31 10:13 min/km
  5 Ksen Eriksson Thérese Enhörna IF 1990 326 130,74 km 23:56:23 10:59 min/km
  6 K50 Manbré Gunilla AXA Sports Club 1968 250 100,00 km 23:19:52 14:00 min/km
  7 K70 Dolk Ann-Marie Team UltraSweden LK 1947 211 84,54 km 23:57:43 17:00 min/km
  8 K70 Sundholm Anne-Sofie Bälinge IF 1945 165 66,23 km 23:56:42 21:41 min/km
  9 K65 Eberle Gunla 100 Marathon Club 1952 111 44,40 km 22:02:49 29:48 min/km
  10 K65 Lundström Berit Färjestadens Motion 1952 107 42,80 km 09:03:07 12:41 min/km
                   
24 tim herrar 1 M50 Bretan Ivan Team UltraSweden LK 1965 591 236,80 km 23:57:56 6:04 min/km
  2 M55 Orsvärn Sten Stockholm LDK 1962 555 222,22 km 23:54:11 6:27 min/km
  3 M50 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 514 205,63 km 23:59:47 7:00 min/km
  4 M40 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 422 168,91 km 23:59:03 8:31 min/km
  5 Msen Rangelind André IF Göta Karlstad 1991 361 144,40 km 14:27:03 6:00 min/km
  6 M55 Sandberg Mikael Stockholm LDK 1962 358 143,51 km 23:58:21 10:01 min/km
  7 Mmot Juelsson Mattias Viken 1983 352 140,96 km 23:58:45 10:12 min/km
  8 M60 Dolk Bengt Team UltraSweden LK 1957 333 133,34 km 23:57:43 10:47 min/km
  9 Msen Blixt Staffan Sth Långdistans Klubb 1984 332 132,91 km 23:59:18 10:50 min/km
  10 M35 Laakkonen Matias Helsinki 1982 307 122,80 km 17:15:31 8:26 min/km
  11 M40 Simonsson Andreas Aktivitus Sports Club 1974 270 108,00 km 23:59:36 13:20 min/km
  12 M50 Dia Niclas SOK Knallen 1964 256 102,40 km 23:24:37 13:43 min/km
  13 M40 Möllerström Rickard Team UltraSweden 1976 251 100,40 km 18:55:25 11:19 min/km
  14 M40 Belfrage Johan Axa Sports Club 1974 250 100,00 km 12:30:00 7:30 min/km
  15 M35 Karlsson Robert OK Norrvirdarna 1981 250 100,00 km 16:52:15 10:07 min/km
  16 Mmot Halldén Jan ÅF, Trollhättan 1954 221 88,54 km 23:56:06 16:13 min/km
  17 M65 Eberle Dietrich 100 Marathon Club 1951 160 64,00 km 13:06:27 12:17 min/km
  18 Msen Laakkonen Jooel Helsinki 1987 125 50,00 km 05:57:44 7:09 min/km
  19 M75 Sjöö Håkan Växjö LK 1940 108 43,20 km 09:08:33 12:42 min/km
                   
3 tim damer 1 Ksen Smedman Sofia Team Billingen X-trail 1988 91 36,42 km 02:59:57 4:56 min/km
  2 K40 Hjalmarsson Lisa Örebro AIK 1979 68 27,56 km 02:58:04 6:28 min/km
  3 Kmot Winge Ulrika Ingen Klubb 1978 65 26,30 km 02:57:52 6:46 min/km
  4 Ksen Windh Nanna Hjo 1986 55 22,05 km 02:59:46 8:09 min/km
  5 Kmot Larsson Anneli Ingen Klubb 1962 53 21,29 km 02:59:27 8:26 min/km
                   
3 tim herrar 1 Mmot Ljung Jonas Familjen Ljung 1985 77 30,99 km 02:57:35 5:44 min/km
  2 M60 Frost Tomas IFK Skövde 1958 73 29,45 km 02:58:48 6:04 min/km
  3 Mmot Björkman Lars IFK Falköping FF 1961 49 19,83 km 02:56:47 8:55 min/km
                   
48 tim damer 1 K60 Sulonen Britt Team UltraSweden 1958 275 110,00 km 46:53:59 25:35 min/km
                   
48 tim herrar 1 Mmot Lindblom Lars SOK Knallen 1961 488 195,20 km 47:02:50 14:28 min/km
  2 M65 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrsweden LK 1949 440 176,06 km 47:01:10 16:01 min/km
  3 M55 Nyberg Hans Team Ultra Sweden 1963 438 175,20 km 47:02:17 16:07 min/km
  4 M70 Palmqvist Bertil Bälinge IF 1946 403 161,20 km 44:32:30 16:35 min/km
  5 Mmot Gustavsson Owe LK 42195+ 1956 382 152,80 km 46:59:56 18:27 min/km
  6 M60 Sulonen Kari Team UltraSweden 1957 317 126,80 km 46:34:23 22:02 min/km
  7 M40 Kristiansen Kristian Ingen klubb 1978 300 120,00 km 15:34:43 7:47 min/km
                   
6 tim damer 1 K45 Trollsfjord Anna-Maria SOK Knallen 1972 146 58,65 km 05:59:43 6:08 min/km
  2 K45 Hansson Helén Dark Trail Runners 1973 132 53,35 km 05:57:42 6:42 min/km
  3 K35 Frodlund Hanna Lonesome Runners 1981 125 50,41 km 05:58:57 7:07 min/km
  4 K60 Larsson Maritha Team UltraSweden 1955 108 43,58 km 05:58:36 8:14 min/km
  5 K40 Eriksson Elin Team Snigel 1978 107 43,18 km 05:58:26 8:18 min/km
  6 Kmot Rens Isabella Team Snigel 1989 105 42,20 km 05:02:00 7:09 min/km
  7 K50 Hedlin Siw Axa Sport club 1968 105 42,20 km 05:38:28 8:01 min/km
  8 Kmot Höglund Theresia Lonesome Runners 1978 101 40,64 km 05:59:38 8:51 min/km
  9 K55 Wahlström Carina Östansjö SK 1961 96 38,67 km 05:58:52 9:17 min/km
  10 K35 Ekenstierna Elin Tibro 1981 87 35,00 km 05:59:57 10:17 min/km
  11 K35 Jansson Ann-Mari Tibro 1979 86 34,76 km 05:58:44 10:19 min/km
  12 Kmot Lindberg Veronica 2fota framsteg 1980 63 25,40 km 03:36:39 8:32 min/km
  13 Kmot Forsberg Maria Lonesome Runners 1964 58 23,40 km 04:24:18 11:18 min/km
  14 K60 Paraniak Barbro Tam Skavsåret IF 1956 54 21,80 km 04:13:36 11:38 min/km
                   
6 tim herrar 1 M45 Eriksson Benny Fair trade Runners 1972 180 72,30 km 05:59:36 4:58 min/km
  2 M35 Roos Henrik Scania Road Runners 1979 176 70,85 km 05:58:48 5:04 min/km
  3 M50 Persson John Sävedalens AIK 1966 173 69,61 km 05:59:05 5:10 min/km
  4 M35 Maschmann Mikael Ärla IF 1979 156 62,93 km 05:58:26 5:42 min/km
  5 M35 Larsson Andreas Team UltraSweden LK 1979 150 60,20 km 05:58:41 5:58 min/km
  6 M45 Lindell Magnus Hässelby 1972 142 57,14 km 05:59:17 6:17 min/km
  7 M45 Palm Johan Färjestadens Motion 1972 140 56,25 km 05:58:23 6:22 min/km
  8 M45 Thulin Niklas Svenljunga 1973 133 53,62 km 05:58:54 6:42 min/km
  9 M50 Franzén Mats Olov Östansjö sk 1965 128 51,47 km 05:58:51 6:58 min/km
  10 Mmot Nykvist Tobias Dalaportens Running team 1973 121 48,67 km 05:59:37 7:23 min/km
  11 M40 Wikström Jan Göteborg 1978 117 47,20 km 05:57:33 7:35 min/km
  12 Mmot Lembke Peter Team Fakta 1971 117 47,00 km 05:59:59 7:40 min/km
  13 M70 Remar Sören Ulricehamns FK 1948 115 46,21 km 05:59:23 7:47 min/km
  14 M55 Karlsson Leif Solvikingarna 1963 113 45,40 km 05:10:47 6:51 min/km
  15 Msen McKay Magnus Göteborg 1987 111 44,72 km 05:59:13 8:02 min/km
  16 Mmot Bergström Christer Motala 1952 111 44,60 km 05:16:53 7:06 min/km
  17 M60 Svensson Peter IFK Skövde 1957 110 44,41 km 05:58:08 8:04 min/km
  18 M70 Samuelsson Stig Tjalve IF Norrköping 1947 107 43,00 km 05:44:25 8:01 min/km
  19 M60 Jutemar Lasse SOK Knallen 1956 106 42,73 km 05:58:52 8:24 min/km
  20 M50 Matsson Patrik Solvikingarna 1964 106 42,60 km 04:22:19 6:10 min/km
  21 Mmot Basic Zlatan Tibro 1971 106 42,60 km 04:48:05 6:46 min/km
  22 M65 Nilsson Jörgen Vi som Springer 1950 106 42,60 km 05:15:47 7:25 min/km
  23 M65 Paraniak Jan Team Skavsåret IF 1950 106 42,60 km 05:15:47 7:25 min/km
  24 M70 Lindgren Bengt Vallentuna FK 1947 106 42,60 km 05:19:02 7:29 min/km
  25 M70 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 106 42,60 km 05:30:26 7:45 min/km
  26 M50 Fredlund Niklas Team UltraSweden LK 1965 106 42,60 km 05:36:21 7:54 min/km
  27 M35 Ekman Mattias Apladalens LK 1982 105 42,20 km 03:27:04 4:54 min/km
  28 M65 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 104 42,11 km 05:56:52 8:28 min/km
  29 Mmot Sandberg Tomas Lonesome Runners 1967 100 40,44 km 05:58:05 8:51 min/km
  30 Mmot Bergsten Håkan Skövde 1967 96 38,71 km 05:59:15 9:17 min/km
  31 M75 Söderström Stig Kvarnsvedens GoIF FIK 1943 94 37,81 km 05:59:53 9:31 min/km
  32 Mmot Connolly Thane Göteborg 1977 87 35,06 km 05:59:15 10:15 min/km
  33 M60 Wiesler Peter Jalles TC 1955 63 25,40 km 03:58:57 9:25 min/km
  34 M70 Åsberg Stig IFK Nyland 1947 59 23,80 km 02:39:09 6:41 min/km
  35 Mmot Frykenmo Arvid Team UltraSweden 2005 16 6,61 km 58:48:00 8:54 min/km
  36 M75 Bengtsson Lennart SOLVIKINGARNA 1942 10 4,20 km 29:37:00 7:04 min/km
                   
Backyard damer 1 K45 Eibring Nina Team Altra 1972 11 73,76 km 10:54:37 8:53 min/km
  2 Ksen Åström Maria Nature Running 1986 1 6,71 km 01:28:01 13:08 min/km
                   
Backyard herrar 1 Mmot Jansson Jerry Falköping 1970 10 67,05 km 09:48:28 8:47 min/km
  2 Msen Nyvall Christopher Sweden Runners 1987 8 53,64 km 07:46:25 8:42 min/km
  3 M35 Lindborg Johan Östersund 1986 8 53,64 km 07:51:30 8:47 min/km
  4 Msen Brännmyr Jonas Nature Running 1986 7 46,94 km 06:46:12 8:39 min/km
  5 Mmot Häll Jon Degerfors 1980 6 40,23 km 05:51:58 8:45 min/km
  6 M65 Koplimäe Sigvard Team UltraSweden LK 1950 4 26,82 km 04:03:24 9:05 min/km

  Totalt 122 st löpare fullföljde loppen

 


2018-07-30