Resultat Sverige ultra

Munkastigen Trail Run, Laxå OK, 2018-04-28
resultat herrar Damer Lag
 

Arrangör: Laxå OK
Bana: 44 km
Start: kl 11 i Olshammar
Mål: Laxå klubbstuga

Munkastigen Trailrun , Sveriges äldsta marathon!? En bana som munkarna från Ramundeboda kloster använde på 1400-talet.

Efter att kommit vilse i förra årets upplaga så skulle jag aldrig mer springa här. Men efter att mött Tord i Bratislava som då berättade att han var anmäld, och så är det bara 45 min bilfärd hemifrån, så anmälde jag mig. I år var det bättre skyltat och jag såg till att ha sällskap större delen av banan.

Fy, vilken jobbig trail. Den första milen klättrar vi upp 125 m, banprofilen är 'taggig', många tekniskt svåra partier, smalt, lutande, rötter, stenar, vindfällor. Endast två depåer så vätska får man bära med sig och jag hade inte nog utan fick besöka en sjö och ett vattendrag.

Vi samlades vid målområdet, Laxå OK:s klubbstuga, för att sedan bussas till Olshammarsgården för start.

Usch vad jobbigt det var, nästa år står jag nog över och väljer en slät asfaltsbana istället, eller så kommer jag tillbaka iallafall.....
/mvh, Niclas Dia

 

 
Bilder
foto & text Niclas Dia
Nummerlappsutdelning & Samling innan buss till starten i Olshamm
Innan start: Längst till vänster landslagslöparen Sandra Lundqvist, Krhmn Multisport. Främst står Tord Blucher, Storådalens SK
Tord & Tomas Pinni, IFK Nora, markerar målgång med sin SI-pinne
 
Bana
Klicka på bilden för att se en större karta
 
Karta
 

 

Resultat - Munkastigen Trail Run, Laxå OK, 2018-04-28

 

lopp

44 km

klubb 

tid

efter

Herrar 44 km

1

Erik Anfält

Örebro AIK

02:56:06

 

 

2

Morgan Pätsi

Örebro AIK

03:08:30

+12:24

 

3

Jakob Nilsson

Örebro AIK

03:15:41

+19:35

 

4

Peter Nilsson

Hässelby SK

03:16:58

+20:52

 

5

Johan Ingjald

IF Start

03:17:33

+21:27

 

6

Martin Ingberg

Örebro AIK

03:17:52

+21:46

 

7

Ronny Collin

Örebro AIK

03:19:01

+22:55

 

8

Daniel Gustafsson

FK Friskus-Varberg

03:19:56

+23:50

 

9

James Pratt

klubblös

03:22:21

+26:15

 

10

Björn Eriksson

Örebro AIK

03:22:44

+26:38

 

11

Kjell Danfors

Mullsjö SOK

03:26:06

+30:00

 

12

Fredrik Härdfeldt

Örebro AIK

03:26:55

+30:49

 

13

Pontus Wallin

Umara SC

03:33:33

+37:27

 

14

Fredrik Hartman

Örebro AIK

03:36:49

+40:43

 

15

Anders Dahlgren

Cankaya Uni.Sp Cl

03:38:16

+42:10

 

16

Rickard Persson

AXA SportsClub

03:40:13

+44:07

 

17

Johan Lundkvist

Team ormsalva

03:41:19

+45:13

 

18

Johan Ekberg

Nacka Värmdö SK 3

03:42:15

+46:09

 

19

Andreas Ahlin

Kristinehamns OK

03:44:05

+47:59

 

20

Mikael Andersson

Funäsfjällens SK

03:44:33

+48:27

 

21

Kent Mossbäck

Örebro AIK

03:46:48

+50:42

 

22

Anders Jans

Hagaby GoIF

03:48:21

+52:15

 

23

Tobias Finnsson

Östersunds OK

03:49:26

+53:20

 

24

Magnus Liljerås

Östansjö SK

03:52:12

+56:06

 

25

Peter Klingvall

Team Nordic Trail

03:54:32

+58:26

 

26

Claes Lagerström

Garphyttans IF

03:54:58

+58:52

 

27

Henrik Pehrson

Ericsson Sth IK

03:55:13

+59:07

 

28

Magnus Mossberg

Kopparbergs IF

03:57:30

+61:24

 

29

Hasse Byrén

IF Start

03:58:48

+62:42

 

30

Marcus Sandell

Mullsjö SOK

04:01:23

+65:17

 

31

Erik Åkerling

Örebro AIK

04:02:18

+66:12

 

32

Jonny Larsson

Östansjö SK

04:02:47

+66:41

 

33

Daniel Larsson

RM

04:05:44

+69:38

 

34

Patrik Nilvér

LK Gränslöst

04:15:21

+79:15

 

35

Mathias Johansen

Örebro

04:16:13

+80:07

 

36

Urban Dahlman

klubblös

04:17:31

+81:25

 

37

Andreas Österlund

Örebro AIK

04:18:13

+82:07

 

38

Jesper Åström

Västerås Löparklubb

04:19:09

+83:03

 

39

Jörgen Lind

Team Nordic Trail

04:19:40

+83:34

 

40

Olov Melin

Marschieren Endurance

04:20:24

+84:18

 

41

Lars-Ove Höök

Västerås Löparklubb

04:21:30

+85:24

 

42

Oscar Säwström

I 2 IF Karlstad

04:24:41

+88:35

 

43

Henning Holmström

klubblös

04:24:45

+88:39

 

44

Tomas Karlsson

Vretstorp

04:28:31

+92:25

 

45

Tomas Fridh

Stocksäters IF

04:30:42

+94:36

 

46

Patrik Blixt

klubblös

04:34:23

+98:17

 

47

Daniel Sandberg

klubblös

04:38:39

+102:33

 

48

Fredrik Falkander

SOK Träff

04:41:39

+105:33

 

49

Johan Jongen

Örebro AIK

04:41:50

+105:44

 

50

Kenneth Eliasson

Stockholm LK

04:42:11

+106:05

 

51

Kristoffer Sjölin

LK Gränslöst

04:43:33

+107:27

 

52

Jonas Janegren

IF Start

04:45:14

+109:08

 

53

Timo Välilä

Nacka

04:46:39

+110:33

 

54

Marcus Bock

klubblös

04:47:20

+111:14

 

55

Stefan Poohl

Karlskoga

04:47:23

+111:17

 

56

Magnus Ek

Berber IS

04:48:14

+112:08

 

57

Erik Celander

Berber IS

04:48:16

+112:10

 

58

Claes Nilsson

Vretstorps IF

04:49:17

+113:11

 

59

Arvid Ekberg

Nacka Värmdö SK

04:50:31

+114:25

 

60

Olof Ekberg

Nacka Värmdö SK

04:50:35

+114:29

 

61

Stefan Sjögren

Örebro AIK

04:51:18

+115:12

 

62

Michael Liljenroth

Vretstorps IF

04:55:03

+118:57

 

63

Erik Johansson

Eskilstuna OL

04:55:59

+119:53

 

64

Björn Nilsson

I 2 IFKarlstad

04:57:29

+121:23

 

65

Thomas Rundström

Löpargänget Motala

05:12:51

+136:45

 

66

Anders Karlström

Nacka

05:16:46

+140:40

 

67

Anders Karlsson

Svillinge IF

05:17:03

+140:57

 

68

Per Lindell

Västerås Löparklubb

05:18:13

+142:07

 

69

Niclas Dia

Rolls-Royce IF

05:35:32

+159:26

 

70

Tomas Pinni

IFK Nora

05:41:55

+165:49

 

71

Tord Blücher

Storådalens  SK

05:41:58

+165:52

 

72

Harri Liski

Nacka

05:43:21

+167:15

 

73

Ludvig Brenter

Nacka Värmdö  SK

05:51:33

+175:27

 

74

Fredrik Olof

klubblös

06:00:35

+184:29

 

75

Anton Holgersson

klubblös

06:00:39

+184:33

 

76

Emil Sundholm

Nacka Värmdö SK

06:02:41

+186:35

 

77

Svante Sundholm

Nacka Värmdö SK

06:02:43

+186:37

 

78

Janne Rehnberg

TSM Running

06:09:41

+193:35

 

79

Mats Kjellen

Snavlunda S

06:24:34

+208:28

 

 

     

 

Damer 44 km

1

Ingrid Ziegler

Örebro AIK

03:40:29

 

 

2

Gabriella Wågström

Solvikingarna

03:55:15

+14:46

 

3

Therese Fjordäng

Örebro AIK

04:01:39

+21:10

 

4

Sandra Lundqvist

Kristinehamns OK

04:11:10

+30:41

 

5

Anna Karin Björfelt

 Kristinehamns OK

04:26:29

+46:00

 

6

Katrin Engelmark

IBM Club Sweden

04:29:20

+48:51

 

7

Maria Hed

Kristinehamns OK

04:31:54

+51:25

 

8

Ida Eriksson

Nora

04:33:05

+52:36

 

9

Soraya Verhulst

klubblös

04:36:14

+55:45

 

10

Linda Harradine

klubblös

04:38:14

+57:45

 

11

Anna-Karin Frih

Örebro AIK

04:38:16

+57:47

 

12

Karin Karlsson

Örebro AIK

04:41:31

+61:02

 

13

Mimmi Andersson

Klubblös

04:56:10

+75:41

 

14

Catarina Andersson

Kjula IF

05:06:53

+86:24

 

15

Annica Näslund

klubblös

05:09:15

+88:46

 

16

Camilla Söderberg

Örebro AIK

05:09:16

+88:47

 

17

Marita Eriksson

INSTEK

05:16:13

+95:44

 

18

Jennie Grahn

Karlskoga friidrott

05:19:28

+98:59

 

19

Anna Nilsson

IF Start

05:25:19

+104:50

 

20

Karolina Viktorsson

klubblös

05:29:14

+108:45

 

21

Hanna Fridhamre

IFK Nora

05:35:11

+114:42

 

22

Celine Pace-Soler

OK Letstigen

05:40:35

+120:06

 

23

Lena Persson

OK Milan

05:40:52

+120:23

 

24

Linda Hedström

Nacka Värmdö SK

05:51:36

+131:07

 

25

Karolina Petersen

Laxå OK

06:11:52

+151:23

 

 

 

 

 

 

Lag 44 km

1

Zinkgruvianerna KB,

TF, OW, RH, MW

03:09:04

 

 

2

Tisdagsklubben JL,

TT

03:17:49

+8:45

 

3

Frändå/Lundström MF,

JL

03:18:48

+9:44

 

4

IF Start

KR, ME

03:30:33

+21:29

 

5

LSV AF,

FB, MG, TB

03:35:45

+26:41

 

6

Familjen Sundkvist

RS, FS, LS, MS

03:38:21

+29:17

 

7

Skoglunds SS,

MS, ES, IS, MS

03:41:34

+32:30

 

8

Davids träninngcenter

TB, JR, AE

03:50:30

+41:26

 

9

Syltmunkarna TG,

PS, DG, KW

03:50:43

+41:39

 

10

Newtons första

lag DW, EH, PS, MT, KH

03:51:35

+42:31

 

11

Östansjö +

Stig MS, MS, KJ, MF, SJ

03:54:21

+45:17

 

12

Saablar AT-Fritid

Arboga DA, JG, TE, P-ES

04:15:09

+66:05

 

13

Gymmarna AR,

YJ, KK, HdK, TK

04:26:03

+76:59

 

14

Team Yngström

MY, TY, TY, TY, NY

04:36:16

+87:12

 

15

Värsta släkten

FP, MS, UL, BH

04:42:45

+93:41

 

16

Centralskolans dreamteam

HL, AJ, PL, AW,

05:04:09

+115:05

 

17

TNT Örebro

TG, SM

05:32:59

+143:55