Resultat Sverige ultra

 
 

 

Personliga rekordens tävling, Växjö, 2017-12-16 -- 17
Resultat

 

 

Hej alla!

Personliga rekordens tävling, PRT avgjordes för första gången i Tipshallen 2012
Tävlingen avgörs Luciahelgen 16-17 december.
Och är Sveriges längsta julbord - hela 24 timmar långt.
Förutom 24 h finns 12 h och 6h

 

Historik

År

Arena

lopp

2012

Värendsvallen utomhus

6+12 h

2013

Telekonsultarena

6h+12h+24 h

2014

Telekonsultarena

6h+12h+24 h

2015

Telekonsultarena

12+24 h

2013

Telekonsultarena

6 h.

2016

Tipshallen

6h+12h+24h

2017

Tipshallen

1h + 3h +6h+12h+24h


Fakta

Resultat Personliga rekordens tävling 2017

Datum: 16-17/12 2017

Arrangör Växjö AIS Gångsektion

Tävlingsledare: Christer Svensson

Tidtagare: Peter Eriksson, Åsa Oscarsson

Banmätare: Reima Hartikainen

Varvets längd: 373 m

Plats: Tipshallen

 

   

 
Se inslag i SvT om PRT i Växjö

 

Bilder
foto Christer Svensson

Starten av 24h
Christer fyllde år i samband med tävlingen och här är födelsedagstårtan
Oscar West, Halmstad OK, och Arvid Johansson, Halmstad OK
 
Christoffer Simebjär Tagesson(179), Agneta Roos(180)
Medaljörerna i damer 12-tim, Helle Steenberg-Poulsen, Jessica Aideborn Hartikainen och Annika Askengren Berg
Medaljörerna i herrar 12-tim, Michael Clausen, Benny Eriksson och Jerker Sterneland
Två löpare som har passerat många mållinjer, Christer Svensson och Rune Larsson
 Medaljörerna i damer 24-tim, Rennmaus Steffi, Linda Bengtsson och Susanne Petersson Lorinder.
Medaljörerna i herrar 24-tim, Martin Scharp Mikael Jonsson och Henrik Roos
Den åtråvärda medaljen, foto Gert-Inge Tapper
 

 

 

Resultat - Personliga rekordens tävling, Växjö,  2017-12-16 -- 17
 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Varv

Distans

män 6-tim

1

Samuel Johansson

IFK Stockaryd

M

184

68 972

 

2

Kristoffer Loo

Lund

M

180

67 367

 

3

Mattias Ekman

Apladalens LK

M35

175

65 585

 

4

Johan Palm

Färjestadens Motion

M40

172

64 304

 

5

Per Christell

Skeninge ik

M35

166

62 212

 

6

Pär Lindbäck

Braås

M

165

61 941

 

7

Erik Ahlrot

Elmhults Sport Club

M45

165

61 609

 

8

Daniel Johansson

Växjö

M40

164

61 310

 

9

Magnus Lövgren

Team Lövgren

M45

161

60 150

 

10

Stefan Pettersson

Apladalens LK

M50

153

57 153

 

11

Bengt Dolk

Norrköping

M60

153

57 115

 

12

Stefan Petersson

Linköpings Motorsällskap

M40

152

56 758

 

13

Patrik Andersson

Apladalens LK

M45

149

55 650

 

14

Jonas Björkqvist

Gbg Atlet- & Triathlonsäl.

M45

145

54 451

 

15

André Karfunkel

Lonesome Runners

M40

143

53 471

 

16

Per Skarstedt

Apladalens lk

M45

140

52 330

 

17

Jonas Nilsson

Umara Sports Club

M45

138

51 539

 

18

Gustaf Larsson

Skara

M40

136

50 880

 

19

Niclas Johansson

Lonesome Runners

M50

134

50 206

 

20

Niklas Fredlund

Team Ultrasweden LK

M50

134

50 170

 

21

Peter Lembke

Team Fakta

M45

128

48 043

 

22

Anders Linusson

Apladalens LK

M40

128

47 841

 

23

David Rosenfeld

Telia IF

M35

127

47 417

 

24

Lasse Jutemar

Sok Knallen

M60

126

47 228

 

25

Jörgen Nilsson

Vi som Springer

M65

125

46 839

 

26

Peter Dalebjörk

Team Ultrasweden

M50

121

45 300

 

27

L-Å Heidengård

En av tre

M55

121

45 237

 

28

Arvid Johansson

Halmstad OK

M

120

44 961

 

29

Peter Lendrop

Team Blekinge LF

M45

117

43 724

 

30

Joel Dalebjörk

Lilla Edet

M

115

42 955

 

31

Lennart Skoog

Stenungsunds OK

M70

113

42 195

 

31

Lars-Eric Andersson

Kista

M50

113

42 195

 

31

Miguel Pena

Vi som springer

M

113

42 195

 

34

Marco Groot

Duivendrecht, NED

M50

99

36 973

 

35

Lars-Göran Olausson

Team Blekinge

M65

87

32 853

 

36

Hans-Inge Lindeskov

Team Ultrasweden LK

M65

81

30 259

 

36

Sven Welleman

Göteborg

M45

81

30 259

 

38

Björn Trollsfjord

SOK Knallen

M45

78

29 140

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Varv

Distans

damer 6-tim

1

Karima Makrof

Majornas IK

K40

184

68 924

 

2

Hanna Ahl

Påskallavik

K

160

59 771

 

3

Elin Engström

Axa Sports Club

K

152

57 068

 

4

Elisabeth Ankarcrona

Mullsjö SOK

K35

149

55 935

 

5

Gabriella Wågström

Solvikingarna

K

141

52 803

 

6

Paula Hultzén Banck

Karlskrona

K

133

49 912

 

7

Karin Larsson

Skara

K45

124

46 617

 

8

Marika Falkek

Falkenbergs RR

K40

121

45 517

 

9

Elisabet Bengtsson

Haninge sok

K55

121

45 313

 

10

Juni Karfunkel

Uddevalla Sim

K

116

43 397

 

11

Anette Ahl

Helsingborg

K55

115

43 039

 

12

Kristina Sörensen

Team Fakta

K55

113

42 195

 

13

Ann-Marie Dolk

Norrköping

K70

107

40 175

 

14

Anki Dalebjörk

"""Sengångarna"""

K45

97

36 242

 

15

Lina Karlsson

En av tre

K40

92

34 362

 

15

Anna-Maria Trollsfjord

SOK Knallen

K45

92

34 362

 

17

Ulla Lembke

Team Fakta

K55

88

32 870

 

18

Anna Lindström

Skärblacka

K35

81

30 318

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Varv

Distans

män 1-tim

1

Saed Zahedi

Landvetter

M35

29

10 973

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Varv

Distans

damer 1-tim

1

Corinna Wöstmann

Potsdamer Laufclub

K

33

12 432

 

2

Tina Magnusson

CURRO ERGO SUM!

K60

17

6 511

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Varv

Distans

män 3-tim

1

Christoffer Simebjär Tagesson

Olofström

M

81

30 555

 

2

Juha Järvelin

Atteviks, Finland

M50

76

28 430

 

3

Maurice Weber

CURRO ERGO SUM!

M35

71

26 532

 

4

Anders Jelander

Söderåsen fk

M50

64

24 214

 

5

Jorge Hernandez

CURRO ERGO SUM!

M

55

20 587

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Varv

Distans

damer 3-tim

1

Agneta Roos

Scania Road Runners

K40

64

23 989

 

2

Malin Långström

Sth Gerillalöpare

K45

54

20 224

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Varv

Distans

märn 12 -tim

1

Benny Eriksson

Fair Trade Runners

M45

329

122 805

 

2

Michael Clausen

Aarhus 1900 A/M, DAN

M50

303

113 228

 

3

Jerker Sterneland

Dalaportens OL

M45

301

112 382

 

4

Jarmo Riihinen

Örebro AIK

M55

296

110 710

 

5

Peter Glans

Bålsta IK

M50

290

108 332

 

6

Jesper Fägersten

Uddevalla SK

M50

288

107 773

 

7

Rasmus Gade Elm

Thoni Mara Runners, DAN

M40

286

106 814

 

8

Jonas Wängberg

Västerås LK

M45

285

106 457

 

9

Fredrik Olsson

Kostfonden

M45

281

104 874

 

10

Olof Torbrand

IFK Skövde

M40

277

103 444

 

11

Göran Palmgren

Västerås LK

M45

274

102 437

 

12

Kristian Ekfors

Insamlingen 1 kr/km

M45

272

101 607

 

13

Marc Karlsson

Garphyttans IF

M40

270

100 765

 

14

Mikael Sandberg

Sth LDK

M55

261

97 590

 

15

Björn Hagberg

Utsiktens Bastu&Motion

M50

246

91 902

 

16

Robert Medrala

Falkenbergs RR

M40

244

91 076

 

17

Kent Ohlsson

Lifetime runners

M50

242

90 447

 

18

Mats Dänsel

Team Ultrasweden

M60

234

87 612

 

19

Björn Tibbelin

Risinge Löparkamrater

M40

230

86 129

 

20

Kenneth Eliasson

Sth LDK

M55

226

84 478

 

21

Jakob Jern

Real Fighter Muay-Thai Lund

M50

210

78 509

 

22

Kenneth M Forsberg

Kalmar RC Triathlon

M50

208

77 620

 

23

Mattias Klahr

Lonesome Runners

M

193

72 045

 

24

Christer Broström

Ok Denseln

M50

183

68 333

 

25

Tobbe Josefsson

Falkenbergs RR

M45

173

64 811

 

26

Hans Nyberg

Team Ultra Sweden

M50

165

61 581

 

27

Hasse Ursfält

Urshults IF

M65

162

60 547

 

28

Mattias Almroth

Säters IF

M50

146

54 620

 

29

Hans-Inge Lindeskov

Team Ultrasweden LK

M35

140

52 424

 

30

Simon Heidemann Eriksen

Wir schaffen das, DAN

M35

134

50 018

 

31

Matthias Köhler

Lonesome Runners

M45

114

42 558

 

32

Martin Blomwaiss

Vinslöv

M45

92

34 352

 

33

Jacob Zocherman

Misär IF

M35

2

782

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Varv

Distans

damer 12-tim

1

Jessica Aideborn Hartikainen

Team Ultrasweden

K35

281

104 987

 

2

Annika Askengren Berg

LK TV88

K55

271

101 122

 

3

Helle Steenberg-Poulsen

Thoni Mara Runners, DAN

K35

255

95 153

 

4

Elin Töllborg

Team T

K

230

85 829

 

5

Eva-Lena Hjalmarsson

Lonesome Runners

K40

204

76 208

 

6

Annika Arnoldsson

Kalmar RC

K45

188

70 160

 

7

Catharina Henriksson

Lonesome Runners

K45

142

53 002

 

8

Susanne Johansson

Hultsfreds LK

K45

114

42 558

 

9

Kim Öberg

IF Linnea

K

112

41 812

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Varv

Distans

män 24-tim

1

Martin Scharp

Malmö Löp

M45

565

211 116

 

2

Mikael Jonsson

Västerås LK

M50

547

204 227

 

3

Henrik Roos

Scania Road Run

M35

542

202 269

 

4

Henrik Lowemark

Ljusdal

M40

537

200 671

 

5

Kent Melin

IF Linnéa

M45

515

192 205

 

6

Roger Kjellsson

Team Blekinge

M45

503

187 911

 

7

Viking Högnäs

Kristinestad, Finland

M55

490

183 113

 

8

Per Rabe

Laholms IF

M55

485

181 070

 

9

Niklas Gunne

IFK Mora

M

467

174 478

 

10

Emil Falkek

Falkenbergs RR

M40

449

167 662

 

11

Robert Brinck

Västerås LK

M50

442

165 006

 

12

Per Hedberg

Scania Road Run

M55

422

157 546

 

13

Fredrik Forsström

Yxsjöbergs IK

M45

419

156 711

 

14

Thomas Gunnarsson

Team Trelleborg Tri

M45

409

152 689

 

15

Jerry Nordgren

Optimal Mas.& Mot

M50

394

147 039

 

16

Fredrik Palm

Jönköping

M40

392

146 368

 

17

Tommy Tedelund

Stocholms Långdist

M50

381

142 190

 

18

Kim Karlsen

Huddinge

M45

378

141 340

 

19

Lars-Åke Johansson

Solvikingarna

M45

374

139 688

 

20

Patrik Hernwall

Sth Gerillalöpare

M50

365

136 493

 

21

Tomas Ankarcrona

Runon.se

M40

364

135 946

 

22

Peter Leisted Bøgevig

TIF, DAN

M45

362

135 250

 

23

Johan Hallgren

Järna

M40

361

135 004

 

24

Jens Larsson

Malmö

M40

354

132 397

 

25

Asso Karim

Tullinge

M35

349

130 254

 

26

Marcus Hansander

Team UltraSweden LK

M45

340

126 899

 

27

Fredrik Engdahl

Pan-Kristianstad

M40

324

120 929

 

27

Andreas Falk

Åkersberga

M40

324

120 929

 

29

Owe Gustavsson

LK 42195+

M60

311

116 335

 

30

Jimmie Blomqvist

Team Ultrasweden LK

M35

309

115 334

 

31

Jörgen Havseng

Triathlon Väst

M40

296

110 487

 

32

David Bodiroza

Falkenbergs RR

M45

286

106 812

 

33

Tomas Gustafsson

Växjö

M50

285

106 652

 

34

Gert-Inge Tapper

Björnstorps IF

M60

276

103 025

 

35

Kari Sulonen

Team Ultrasweden

M60

275

102 815

 

36

Tommy Carlsson

LK TV88

M50

270

100 787

 

37

Jakob Bengtsson

Växjö

M

269

100 414

 

38

Robert Karlsson

OK Norrvirdarna

M35

268

100 041

 

39

Alexander Ulltjärn

Linköpings LK

M45

236

88 252

 

40

Morgan Johansson

Örnsköldsvik

M40

236

88 105

 

41

André Rangelind

IF Göta Karlstad

M

231

86 240

 

42

Christian Grundner

LVR-Geiselhöring, GER

M45

228

85 121

 

43

Simon Gustavsson

Umara Sports Club

M

225

84 002

 

44

Joakim Moberg

barefootsweden.com

M40

215

80 272

 

45

Fredrik Sundberg

Kristinehamns multisport

M40

188

70 201

 

46

Ulf-Peter Sjöholm

Kånkelbären

M50

177

66 098

 

47

Gabriel Ulltjärn

Linköpings LK

M

129

48 396

 

48

Kurt Gustavsson

Hultsfreds LK

M70

126

47 075

 

48

Oscar West

Halmstad OK

M

126

47 075

 

50

Julius Ulltjärn

Linköpings LK

M

122

45 766

 

51

Håkan Sjöö

Växjö

M75

116

43 345

 

52

Valdemar Ulltjärn

Linköpings LK

M

114

42 851

 

 

 

 

 

 

 

 

Plats

Namn

Klubb

Klass

Varv

Distans

damer 24-tim

1

Linda Bengtsson

Sisu Forshaga

K

551

205 619

 

2

Stefanie Makiola

Ultrafriesen e.V., Tyskland

K

496

185 265

 

3

Sussi Lorinder

Salomon Running Sweden

K45

492

183 789

 

4

Marianne Kankaanmäki

Pori, Finland

K

478

178 552

 

5

Gunilla Axelsson

Uppsala LK

K

453

169 241

 

6

Lisa Amundsson

Strömstad LK

K55

447

167 000

 

7

Mia Edofsson

Team Kungälv

K45

400

149 458

 

8

Emelie Lindgren

Ale 90 IK

K

381

142 249

 

9

Maria Broström

OK Denseln

K45

370

138 164

 

10

Pernilla Otto

Optimal Mas & Mot

K45

364

136 196

 

11

Anne Green

Chesterfield,GBR

K40

345

128 911

 

12

Siw Hedlin

Bor

K45

339

126 761

 

13

Iris Vromans

Duivendrecht, NED

K40

324

120 929

 

14

Jenny-Ann Ehrling

Örebro AIK

K35

280

104 517

 

15

Anna-Lena Brolin

Sth Gerillalöpare

K50

275

102 938

 

16

Amanda Nolhage

Team Hybrid Fitness

K

270

101 091

 

17

Heleni Sapnara

Göteborg

K45

205

76 553

 

18

Ingela Svedberg

Gävle

K35

201

75 050

 

19

Bianca Ulltjärn

Linköpings LK

K

147

55 160

 

20

Louise Ulltjärn

Linköpings LK

K

126

47 222

 

191 st löpare deltog

 

   

 

 

 

2017-12-20