2018-03-18

 

Resultat Sverige

Nora marathon, 2018-03-17
resultat


resultat

Arrangör: IFK Nora
Tävlingsledare Ulf Carlson
Sträckor: Hel- halv- eller kvartsmarathon på en bana runt Åsbosjön
Banan  4 x 10.549 m runt Åsbosjön. Kontrollmätt 2016 av förbundsbanmätare Bertil Sundin, Vintros.
Underlag Asfalt förutom 2 km grusväg / varv
Start/mål I anslutning till Norvalla IP
Väder Varierande, från strålande sol till helmulet, friska vindar.
3 plusgrader vid starten och upp mot 8 grader senare under dagen

IFK Nora hälsar alla välkomna tillbaka 2019!

 

Bilder
bilder Per Eklöf och Peter Comet 
Vätskekontrollen
Starten
Parhästarna Sofia Key och Annika Askengren, TV88
 
 
 
 
Sigvard Koplimäe, Vattudalens LDK
Segraren Per Carlsson Mariestad AIF
Segrarinnan Åsa Bergman Västerås LK
 
 

Se fler bilder från loppet: 

 
Karta

 

 
 

 

 

            Resultat Nora marathon, 2018-03-17

Plac

Namn

Född

Klub

Tid

diff

1

Per Carlsson

70

Mariestads AIF

03:14:36

00:00

2

Kent Mossbäck

72

Örebro AIK

03:26:20

11:44

3

Johnny Gustafsson

61

Salnecke Roadrunners, Örsundsbro

03:26:34

11:58

4

Andrew Lowry

79

Örebro AIK

03:28:13

13:37

5

David Åhman

77

IF Linnéa

03:29:54

15:18

6

Christoffer Smed

90

Örebro AIK

03:30:01

15:25

7

Jonas Janegren

79

IF Start

03:33:04

18:28

8

Andreas Österlund

71

Örebro AIK

03:34:55

20:19

9

Magnus Otterhed

68

Örebro AIK

03:35:00

20:24

10

Johan Svanholm

76

Örebro AIK

03:35:08

20:32

11

Patrik Eriksson

66

Stockholm

03:36:51

22:15

12

Hasse Byrén

65

IF Start

03:38:05

23:29

13

Anders Ellow

82

Örebro AIK

03:39:13

24:37

14

Johan Lundqvist

74

Örebro AIK

03:42:50

28:14

15

Torbjörn Sjölander

61

Örebro AIK

03:48:22

33:46

16

Edmund Kurt

73

AIK Örebro

04:00:33

45:57

17

Lennart Uvhagen

68

Gislaved

04:04:32

49:56

18

Marcus Pettersson

88

Nora

04:11:36

57:00

19

Jonas Färnstrand

73

Örebro AIK

04:21:05

01:06:29

20

Robert Larsson

86

Örebro AIK

04:21:09

01:06:33

21

Håkan Andersson

67

Mjölby

04:30:46

01:16:10

22

Lasse Jutemar

56

SOK Knallen

04:38:19

01:23:43

23

Tomas Pinni

62

IFK Nora

04:39:20

01:24:44

24

Peter Nylund

78

Örebro

04:50:45

01:36:09

25

Peter Andersson

69

Nora

04:58:33

01:43:57

26

Sigvard Koplimäe

50

Vattudalens LDK

05:01:02

01:46:26

27

Niclas Dia

64

SOK Knallen

05:33:44

02:19:08

28

Hans Inge Lindeskov

49

Team Ultraswe LK

05:33:44

02:19:08

29

Kent Åke Eriksson

58

Arvika Löparklubb

05:52:44

02:38:08

 

 

 

 

 

 

1

Åsa Bergman

83

Västerås LK

03:35:27

00:00

2

Linda Bengtsson

85

Karlstad

03:37:29

02:02

3

Charlotta Jerlström

70

AIK Örebro

03:42:50

07:23

4

Ida Larsson

90

Örebro AIK

03:42:50

07:23

5

Märta Sjölander

63

Örebro AIK

04:00:32

25:05

6

Bibben Nordblom

91

Gyttorp

04:16:49

41:22

7

Karin Karlsson

76

Örebro AIK

04:20:41

45:14

8

Therese Sätre

77

Örebro AIK

04:23:38

48:11

9

Sofia Kay

76

LK TV88

04:31:09

55:42

10

Annika Askengren Berg

60

LK TV88

04:31:09

55:42

11

Lindha Lönnström

74

Nora

04:39:21

01:03:54

12

Carin Calleberg

70

Örebro AIK

05:10:21

01:34:5