Resultat Sverige

upd 2017-10-16

 

Göteborg maraton, 2017-10-14
Resultat kvinnor, kvinnor motion, kvionnor halvmara, män, män halvmara, män motion,

 

Banan är en vändpunktsbana och följer cykelbanan på den gamla banvallen vid kusten från Göteborg och söderut. Den är flack och rak vilket ger goda förutsättningar att göra en bra tid. Vändpunkten är efter 10,55 km vid båtuppläggningen vid Lilla Amundön. Här går banan bitvis alldeles vid havet så räkna med att känna lite doft av tång och kanske se lite av den vackra skärgården. Halvmaralöpare springer ett varv och maralöpare två varv.
Banan är kontrollmätt av förbundsbanmätare och markerad vid varje kilomete

 

 

Gold medal today in the age group M65 in marathon in Swedish championships. My time in a windy Gothenburg was 3.27. Next year I'm 70 years old and the goal is a medal in the Boston Marathon. After Boston I start my sixth coast to coast in the US.
/Björn Suneson

Se listan på alla segrare i Göteborg Marathon sedan 1972

 

Bilder

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Resultat, Göteborg marathon, 2017-10-14

 

klass

plac

namn

född

klubb

tid

kvinnor

1

Karin Schön

1962

IF Kville

03:03:04

 

2

Marina Stoltz

1976

Heleneholms IF

03:03:23

 

3

Therese Falk

1975

Romerike Ultraløperklubb

03:10:38

 

4

Karima Makrof

1976

Majornas IK

03:14:22

 

5

Cecilia Thorsson

1968

AXA Sports Club

03:18:39

 

6

Therese Fredriksson

1986

SOK Knallen

03:25:31

 

7

Sara Erkfeldt

1974

Friskis & Svettis Göteborg

03:25:51

 

8

Jaana Jobe

1957

Solvikingarna

03:27:27

 

9

Anette Kroon

1967

Simlångsdalens IF

03:28:16

 

10

Johanna Johansson

1971

IF Rigor

03:29:19

 

11

Katarina Rönngren

1967

Öbacka LK

03:31:29

 

12

Karen Alvstad

1968

Lerum Friidrott

03:34:43

 

13

Jenny Carlsson

1973

Stenungsunds friidrott

03:42:14

 

14

Annalena Falknell

1978

FK Athlet

03:46:12

 

15

Sofia Kay

1976

LK TV88

03:47:00

 

16

Bibbi Lind

1944

Solvikingarna

03:49:27

 

17

Inger Bergström

1966

AXA Sports Club

03:54:44

 

18

Anette Magnusson

1964

Triathlon Väst

03:55:22

 

19

Margareta Gustafsson Kubista

1964

Mölndal Outdoor IF

03:56:48

 

20

Lotta Mörck

1966

Hässleholms AIS

03:59:10

 

21

Edith Hult

1956

Skellefteå AIK friidrott

04:00:12

 

22

Yvonne Carlgren Hansson

1970

Friskis & Svettis Partille

04:02:47

 

23

Annika Johanson

1969

Umara Sports Club

04:03:28

 

24

Britt Hellmark

1950

Lidköpings IS

04:08:03

 

25

Linda Sjöberg

1979

Sjöviks SK

04:16:00

 

26

Hanna Mörtberg

1969

Gottsunda IF

04:26:04

 

27

Mari-Louise Nilsson

1970

Bohus IF Friidrott

04:38:30

 

28

Camilla Lundberg

1973

SOK Knallen

04:39:28

 

29

Magdalena Olausson

1966

IK Jogg

04:43:07

 

30

Ing-Marie Fyhr

1959

AXA Sports Club

04:53:34

 

 

 

 

 

 

kvinnor motion

1

Jannica Sigurdson

1979

HÄGERSTEN

03:27:54

 

2

Lina Modén

1981

FALKÖPING

03:40:44

 

3

Mia Cedervall

1989

HÄGERSTEN

03:41:27

 

4

Maria Nilson

1975

TORSLANDA

03:46:31

 

5

Lisa Wilborg

1988

HOVÅS

03:51:22

 

6

Susanne Eliasson

1975

SOMMEN

03:54:20

 

7

Julia Olofsson

1994

ENKÖPING

03:54:31

 

8

Frida Winbo

1981

Team Colting Borssén Coaching Triathlonklubb

03:55:25

 

9

Therese Hallström

1981

GÖTEBORG

03:56:55

 

10

Martina Kulén

1988

UMEÅ

04:02:31

 

11

Regina Lidström

1994

UMEÅ

04:03:19

 

12

Jennicka Lennartsson

1991

KALMAR

04:03:33

 

13

Julia Johansson

1997

No Limits IK

04:03:40

 

14

Viktoria Halvars

1992

GÖTEBORG

04:04:25

 

15

Cathrine Fredriksson

1975

Lonesome Runners

04:06:50

 

16

Ellen Oskarsson

1993

GÖTEBORG

04:07:16

 

17

Annakarin Vikingsson

1976

GÖTEBORG

04:07:55

 

18

Anna Alphonce

1970

GÖTEBORG

04:09:02

 

19

Karin Lagerblad

1966

Falkenbergs Roadrunners

04:19:02

 

20

Amanda Holm

1993

GÖTEBORG

04:20:42

 

21

Sofia Larsson

1972

Kullavik IF

04:22:33

 

22

Eva-Lena Ekman

1973

Kullavik IF

04:22:34

 

23

Camilla Karlsson

1977

TROLLHÄTTAN

04:28:16

 

24

Marie Thorell

1975

ULRICEHAMN

04:33:17

 

25

Anna Gullberg

1970

SKÖVDE

04:34:42

 

26

Linnea Engblom

1987

ÖREBRO

04:40:11

 

27

Pia Frisén

1966

LIDKÖPING

04:42:29

 

28

Petra Spencer

1983

LIMHAMN

04:44:41

 

29

Maria Ditlevsen

1973

GÖTEBORG

04:49:46

 

30

Eva Frid

1966

SCA Hygiene Products AB

04:53:32

 

31

Emma Berg

1985

LÖDÖSE

04:54:15

 

32

Tyra Katende

1983

BORÅS

04:57:49

 

33

Anneli Ericsson

1974

GÖTEBORG

05:03:36

 

34

Pernilla Lantz

1976

LINDOME

05:44:34

 

 

 

 

 

 

män

1

Anton Gustafsson

1992

Sävedalens AIK

02:32:41

 

2

Ragnar Crona

1972

IK Granit

02:45:37

 

3

Michael Kälebo

1979

IFK Halmstad

02:46:47

 

4

Magnus Magnusson

1968

Lerum Friidrott

02:47:20

 

5

Tobias Lidving

1978

AXA Sports Club

02:48:00

 

6

Mats Öhrstig

1982

SOK Knallen

02:49:16

 

7

Per Roslund

1981

TwinPeaks Triathlonklubb

02:49:25

 

8

Peter Helmroth

1966

Lerum Friidrott

02:50:42

 

9

Micael Lindqvist

1972

Apladalens LK

02:50:49

 

10

Pontus Rudberg

1971

IK Akele

02:51:47

 

11

Måns Modéer

1971

Malmö AI

02:53:11

 

12

Rauno Halonen

1967

Team Club Running Stockholm

02:54:16

 

13

Erik Åström

1979

IK Akele

02:54:22

 

14

Sava Iancovici

1974

Solvikingarna

02:54:26

 

15

Eskil Mattsson

1981

Lerum Friidrott

02:54:28

 

16

Jerker Aspgård

1982

Aktivitus Sports Club

02:58:21

 

17

Jonas Lundkvist

1966

IK Akele

02:58:31

 

18

Staffan Sundvall

1981

Solvikingarna

02:59:54

 

19

Carl Toller

1993

Solvikingarna

03:00:36

 

20

Niall O´Hanlon

1969

IK Akele

03:02:28

 

21

Mikael Ström

1959

Mölndal Outdoor IF

03:02:40

 

22

Hans Tisell

1970

Lindome Outdoors

03:03:15

 

23

Daniel Oltegen

1977

Lidköpings VSK

03:06:29

 

24

Tobias Nilsson

1974

Lerum Friidrott

03:06:53

 

25

Mikael Lyckeklint

1984

Svalhögens IF

03:06:59

 

26

Thomas Andersson

1960

Solvikingarna

03:07:13

 

27

Ludde Edgren

1976

IS Göta Friidrott

03:07:29

 

28

Mikael Svalstrand

1966

Svalhögens IF

03:09:18

 

29

Fredrik Munthe

1980

IF Linnéa friidrott

03:09:44

 

30

Marcus Österberg

1967

Hässelby SK

03:09:47

 

31

Are Reistad

1971

Kjelsås IL

03:10:31

 

32

Pär Johansson

1972

Apladalens LK

03:11:05

 

33

David Peterson

1982

Apladalens LK

03:11:14

 

34

Daniel Bjurhamn

1968

IK Nocout.se

03:11:27

 

35

Cihan Artblom

1987

Lerum Friidrott

03:12:07

 

36

Martin Joborn

1967

Västerås LK

03:13:56

 

37

Håkan Westerblad

1956

Spårvägens FK

03:14:33

 

38

Anders Alard

1977

DRT Kungsbacka

03:15:08

 

39

Markus Ydreskog

1998

Linköpings GIF

03:15:27

 

40

Wolfgang Malik

1966

Mariestads AIF

03:15:47

 

41

David Svensson

1987

Lerum Friidrott

03:15:49

 

42

Daniel Nilsson

1981

OK Norrvirdarna

03:16:52

 

43

Patrik Bergström

1968

Örebro AIK

03:19:21

 

44

Björn Carlstedt

1966

Hjärnarps OL

03:19:27

 

45

Niklas Benjaminsson

1972

SOK Knallen

03:20:06

 

46

Mattias Ekman

1982

Apladalens LK

03:20:16

 

47

Jimmy Kjellén

1981

Mölndals AIK

03:21:43

 

48

Erik Fries

1961

IK Jogg

03:22:55

 

49

Georg Hällstorp

1973

Vi som springer, hellre än bra LLK

03:24:35

 

50

Mats Åkerlund

1957

IK Jordbänningarna

03:24:49

 

51

Örjan Eriksson

1965

Eds SK

03:25:04

 

52

Matthew Beale

1978

Lidköpings VSK

03:25:42

 

53

Johan Sävenstrand

1972

Hestra IF

03:25:53

 

54

Göran Bergström

1964

AXA Sports Club

03:26:47

 

55

Eirik Fjeld

1981

Skagerrak Sportsklubb

03:27:32

 

56

Björn Suneson

1948

Vallentuna FK

03:27:42

 

57

Miguel Pena

1985

Vi som springer, hellre än bra LLK

03:27:49

 

58

Peter Carlmark

1966

AXA Sports Club

03:28:15

 

59

Hans Klar

1960

LK TV88

03:29:42

 

60

Daniel Johansson Malcic

1992

Mölndals AIK

03:29:45

 

61

Mathias Johansson

1967

IK Jogg

03:30:01

 

62

Björn Elfström

1972

Lerum Friidrott

03:30:26

 

63

Magnus Bergh

1949

Heleneholms IF

03:32:26

 

64

Johan Öhman

1961

Majornas IK

03:33:02

 

65

Tommy Dahlbom

1983

IK Sisu

03:33:15

 

66

Björn Olander

1966

Turebergs FK

03:33:55

 

67

Mikael Tilly

1972

Lerum Friidrott

03:34:54

 

68

Lars Leonardsson

1952

Stockholm Långdistansklubb

03:36:13

 

69

Anders Carlsson

1967

STENUNGSUND

03:36:29

 

70

Andreas Johansson

1985

Solvikingarna

03:37:02

 

71

Björn Olofsson

1960

IFK Skövde Friidrott

03:37:55

 

72

Tomas Strömvall

1960

Lerum Friidrott

03:38:12

 

73

Kristian Jennersjö

1972

Malmö AI

03:39:29

 

74

Bjørn Gjerde

1955

IL i BUL

03:39:39

 

75

Fredrik Mindelsohn

1971

Lerum Friidrott

03:40:39

 

76

Martin Axelsson

1977

AXA Sports Club

03:41:27

 

77

Leif Karlsson

1963

Solvikingarna

03:41:48

 

78

Anders Nyberg

1965

Lerum Friidrott

03:42:24

 

79

Tony Elias

1954

Lerum Friidrott

03:42:42

 

80

Patrik Matsson

1964

Solvikingarna

03:42:52

 

81

Dan Sjölander

1954

Solvikingarna

03:43:08

 

82

Roger Jarl

1966

Håfreströms IF

03:44:22

 

83

Åke Palmqvist

1946

IK Akele

03:45:19

 

84

Tobias Johansson

1979

Stockholm Frontrunners IF

03:46:15

 

85

Magnus Nilsson

1969

Umara Sports Club

03:47:47

 

86

Anders Håkansson

1965

SOK Knallen

03:48:16

 

87

Andreas Forsberg

1975

Valbo AIF

03:50:10

 

88

Lennart Adolfsson

1962

Anderstorps OK

03:50:40

 

89

Kjell Bäckström

1947

Solvikingarna

03:51:52

 

90

Björn Johansson

1976

SOK Knallen

03:57:04

 

91

Franco Trobbiani

1965

SOK Knallen

03:58:17

 

92

Michal Paygert

1978

Nowa Huta Team

04:02:08

 

93

Christer Nilsson

1978

Kalmar RC Triathlon

04:05:11

 

94

Claes Bernson

1946

Solvikingarna

04:07:31

 

95

Johan Nilsson

1969

Gullspångs IF

04:08:11

 

96

Christer Högberg

1958

AXA Sports Club

04:16:46

 

97

Tommy Rosenlöf

1975

Lerum Friidrott

04:24:15

 

98

Gunnar Israelsson

1954

Öbacka LK

04:24:26

 

99

Ulf Oscarsson

1963

SOK Knallen

04:25:26

 

100

Åke Jonson

1942

Heleneholms IF

04:25:53

 

101

Roger Isaksson

1973

SK Granan

04:28:30

 

102

Lasse Jutemar

1956

SOK Knallen

04:29:01

 

103

Jan Billy Aas

1982

Kråkstad friidrett

04:33:41

 

104

Kaj Johansson

1947

Tanums IF

04:39:55

 

105

Peter Svensson

1957

IFK Skövde Friidrott

04:43:58

 

106

Magnus Kristiansson

1972

LK TV88

04:44:31

 

107

Henrik Westerlind

1952

Skellefteå AIK friidrott

04:45:32

 

108

Sören Remar

1948

Ulricehamns FK

04:49:45

 

109

Lennart Skoog

1946

Stenungsunds OK

04:53:23

 

110

Lars Almqvist

1951

IFK Helsingborg

05:09:29

 

111

Kent Åke Eriksson

1958

Arvika Löparklubb

05:17:15

 

112

Anders Jämtdalen

1973

Team Ultrasweden LK

05:19:11

 

113

Peter Liff

1983

IK Stern

05:28:04

 

 

 

 

 

 

män motion

1

Nils Ipsen

1985

Tega Outdoor

02:54:12

 

2

Anders Bergman

1988

IK Uven

02:55:55

 

3

Kristoffer Slettholm

1985

OSLO

02:58:48

 

4

Daniel Lindgren

1973

GÖTEBORG

03:01:55

 

5

Jonas Bergan

1981

RYGGE

03:03:40

 

6

Daniel Östlund

1979

Göteborgs Polismäns IF

03:05:42

 

7

Rickard Nilsson

1982

Lonesome Runners

03:06:40

 

8

Per Nilsson

1967

MELLBYSTRAND

03:11:37

 

9

Nicklas Yderhag

1981

SK70 Triathlon

03:14:05

 

10

Terje Ørås

1968

Fredrikstad Triatlonklubb

03:15:10

 

11

Tommi Marjanen

1973

GÖTEBORG

03:20:49

 

12

Benni Olsson

1981

Stonecity Hillrunners

03:21:38

 

13

Stian Syversen

1985

Materazzia

03:22:59

 

14

Gerhard Olsson

1970

GÖTEBORG

03:23:18

 

15

Niklas Jönsson

1984

GÖTEBORG

03:23:42

 

16

Thomas Sjöstrand

1966

Lakebeach Runners

03:23:46

 

17

Nebojsa ( Nebbe ) Bjelovuk

1965

HALMSTAD

03:24:27

 

18

Eirik Byklum

1972

NORGE

03:25:10

 

19

Simon Clauet

1980

ÖJERSJÖ

03:25:37

 

20

Christer Jingtoft

1985

FLODA

03:26:03

 

21

Ivan Smith

1986

ARVIKA

03:26:06

 

22

Johan Nordlund

1984

GÖTEBORG

03:26:20

 

23

Magnus Karlsson

1968

Garonat

03:27:06

 

24

Emil Falkek

1974

Falkenbergs Roadrunners

03:27:31

 

25

Leif Björklund

1972

VALLENTUNA

03:27:36

 

26

Jörgen Svanström

1970

Lonesome Runners

03:27:37

 

27

Viktor Thun

1988

Team Thun

03:27:37

 

28

Karl-Axel Zander

1992

BORÅS

03:27:54

 

29

Niklas Blomquist

1978

GÖTEBORG

03:28:03

 

30

Björn Granfors

1975

VÄSTRA FRÖLUNDA

03:28:12

 

31

Mate Hidasnemeti

1979

BUDAPEST

03:30:02

 

32

Jörgen Andersson

1972

Göteborg Running Club

03:30:29

 

33

Torbjörn Dahln

1980

Skandia Löparklubb

03:32:09

 

34

Henrik Dahlin

1974

GÖTEBORG

03:33:59

 

35

Fredrik Düring

1977

Lonesome Runners

03:34:04

 

36

Peter Olofsson

1972

TROLLHÄTTAN

03:35:27

 

37

Fredrik Lerjestedt

1972

Lonesome Runners

03:35:38

 

38

Johan Pettersson

1981

MANTORP

03:35:55

 

39

Mikael Färnkvist

1973

GÖTEBORG

03:35:56

 

40

Johan Schenström

1991

HÄGERSTEN

03:36:12

 

41

Tomas Larsson

1966

VARBERG

03:36:17

 

42

Tommy Andersson

1992

Lonesome Runners

03:37:39

 

43

Jim Westerberg

1967

SÄVEDALEN

03:38:02

 

44

Robert Medrala

1976

Falkenbergs Roadrunners

03:38:28

 

45

Ronnie Tisäter

1969

HÄGERSTEN

03:38:36

 

46

Magnus Wigren

1962

MÖLNDAL

03:39:42

 

47

Patrik Eriksson

1966

STOCKHOLM

03:40:02

 

48

Stephan Höfer

1970

LANDVETTER

03:40:25

 

49

Sigbjørn Vestmoen

1956

Bara mej

03:41:02

 

50

Martin Jönsson

1971

MALMÖ

03:41:46

 

51

Anders Lindgren

1974

Mölndals Roddklubb

03:42:07

 

52

Lars Olsson

1971

Ericsson IF

03:42:11

 

53

Marcus Bell

1967

DÜSSELDORF

03:42:14

 

54

Carl Smith

1984

Konditionsklubben Gällstad

03:43:29

 

55

Jeroen Jansen

1960

HÄLSÖ

03:43:54

 

56

Nicolas Fälth

1989

YTTERBY

03:43:59

 

57

Benjamin Asp

1979

Team Colting Borssén Coaching Triathlonklubb

03:45:09

 

58

Andrew Young

1978

KUNGSBACKA

03:45:30

 

59

Jan Rosenström

1960

ÅRSTA

03:45:52

 

60

Keijo Kauranen

1974

FPoIK Vänersborg

03:45:55

 

61

Johan Axelsson

1990

GÖTEBORG

03:46:20

 

62

Dennis Mah

1961

SOK Knallen

03:48:02

 

63

Robert Svensson

1988

UMEÅ

03:48:30

 

64

Patrik Lilja

1969

Team Kungälv

03:48:38

 

65

Stefan Lagerblad

1963

LK Tuppgök

03:49:02

 

66

Christian Schöld

1979

AMF 1

03:49:33

 

67

Robert Pettersson

1981

MADRID

03:50:36

 

68

Jonas Svedberg

1968

Solvikingarna

03:51:16

 

69

Tobbe Josefsson

1969

Falkenbergs Roadrunners

03:51:17

 

70

Roger Zetterlund

1955

Masthuggets BK

03:52:21

 

71

Andreas Nilsson

1980

Triathlon Väst

03:52:40

 

72

Johan Engerberg

1979

STORA HÖGA

03:52:57

 

73

Damian Mcintyre

1970

Puregym Panthers

03:53:31

 

74

Jonathan Severin

1989

GÖTEBORG

03:54:01

 

75

Magnus Toftered

1956

Lonesome Runners

03:54:37

 

76

Andreas Lundstad

1972

Sector Alarm

03:56:48

 

77

Johannes Orrsjö

1975

GÖTEBORG

03:57:10

 

78

Erik Johansson

1969

KULLAVIK

03:57:29

 

79

Markus Artman

1987

GÖTEBORG

03:57:44

 

80

Martin Nilsson

1990

Eskilstuna IK

03:58:18

 

81

Safet Redzepovic

1967

NETconnection

03:59:36

 

82

Jimmy Wångdahl

1964

GÖTEBORG

03:59:53

 

83

Roger Petersson

1968

OSKARSHAMN

04:00:21

 

84

Jens Boström

1988

Jag vill ju bara se bra ut naken

04:01:11

 

85

Anders Palm

1957

KUNGSBACKA

04:01:47

 

86

Kevin Johannessen

1997

No Limits IK

04:03:40

 

87

Josef Larsson

1986

Pearl Harbo

04:04:13

 

88

Sebastian Funkqvist

1993

ALINGSÅS

04:04:18

 

89

Lars Olven

1958

3City Triathlon

04:06:11

 

90

Krzysztof Glab

1985

LINDOME

04:06:35

 

91

Robert Svanberg

1964

Lonesome Runners

04:08:12

 

92

Adam Malmquist

1986

GÖTEBORG

04:08:31

 

93

Johan Hjalmarsson

1965

VÄSTRA FRÖLUNDA

04:08:35

 

94

Jonny Jansson

1964

Team Skoglöfs bil IF

04:09:23

 

95

Olle Ryberg

1965

DJURA

04:10:28

 

96

Thomas Malme

1988

Mr. Plow

04:11:02

 

97

Christer Bergström

1952

MOTALA

04:12:05

 

98

Zebastian Såthén

1993

GÖTEBORG

04:13:07

 

99

Fredrik Gustafsson

1972

SOLLENTUNA

04:14:39

 

100

Aslak Iversen

1973

HISINGS BACKA

04:15:37

 

101

Niklas Sahlstedt

1975

Brottkärrs TF

04:16:51

 

102

Lennart Hansson

1949

Posten IF Norrköping

04:18:21

 

103

Peter Arvidsson

1980

FALKENBERG

04:18:35

 

104

Kristian Palm

1971

Swedavias Friskvårdsförening

04:18:48

 

105

Victor Molin

1990

KALMAR

04:19:02

 

106

Roger Norén

1982

Lonesome Runners

04:19:08

 

107

Pelle Holmberg

1963

Run for Fun

04:19:38

 

108

Stefan Söderberg

1971

Träplanets löpklubb

04:19:50

 

109

Daniel Blidö

1977

Blidö Athletic Society

04:20:40

 

110

Lars Johansson

1971

TIMMELE

04:22:16

 

111

Jonathan Funkqvist

1993

Rosviks IK

04:24:17

 

112

Martin Nerfeldt

1973

Kullavik road runners

04:25:23

 

113

Bengt Arne Palm

1953

HALMSTAD

04:25:48

 

114

Oddvar Heen

1985

RESÖ

04:26:22

 

115

Sergei Ovchinnikov

1984

MOSKVA

04:27:51

 

116

Amir Kadic

1982

MÖLNDAL

04:28:50

 

117

Hans Frohlund

1964

Club ÅF

04:31:14

 

118

Fredrik Hedström

1981

VÄSTERÅS

04:32:21

 

119

Jonas Hedström

1988

VÄSTERÅS

04:32:22

 

120

Olle Hallden

1958

Svenska Marathonsällskapet

04:32:50

 

121

Göran Hjärtfors

1954

Lonesome Runners

04:33:29

 

122

Rikard Waerme

1966

Kungälvs SS

04:33:54

 

123

Lars Eriksson

1970

Lonesome Runners

04:34:05

 

124

Pierre de Bourgh

1965

Lidingö triathlon

04:34:08

 

125

Ian Hitzeroth

1967

GÖTEBORG

04:35:14

 

126

Hilmer Mörup

1964

PARTILLE

04:35:15

 

127

Göran Jonsson

1971

STAFFANSTORP

04:35:30

 

128

Robert Sjöholm

1978

GÖTEBORG

04:36:02

 

129

Patric Gullberg

1975

SKÖVDE

04:36:59

 

130

Henrik Aasbø

1957

Rindal IL

04:39:08

 

131

Mikael Fredriksson

1976

VÄSTRA FRÖLUNDA

04:40:56

 

132

Thomas Blomfelt

1968

SOLLEBRUNN

04:42:08

 

133

Magnus Frisén

1965

Peab fritid

04:42:29

 

134

Andreas Malme

1983

Mr. Plow

04:43:27

 

135

Marcus Broman

1968

GÖTEBORG

04:46:39

 

136

Fredrik Fransson

1971

IK Nocout.se

04:47:04

 

137

David De La Cruz

1993

Alingsås Ju-jutsuklubb

04:48:46

 

138

Veselin Bulacic

1978

DD

04:58:45

 

139

Klas Blomkvist

1948

GÖTEBORG

05:17:42

 

140

Raul Eriksson

1969

TROLLHÄTTAN

05:19:34

 

141

Mats Fernström

1957

GÖTEBORG

05:23:58

 

 

 

 

 

 

kvionnor halvmara

1

Annelie Johansson

1978

Hälle IF

01:20:39

 

2

Camilla Berggren

1975

FK Herkules

01:24:07

 

3

Karin Nilsson

1982

Ullevi FK

01:26:29

 

4

Katarina Åström

1971

Ullevi FK

01:27:19

 

5

Elizabeth Torkelsson

1984

Solvikingarna

01:29:17

 

6

Anna Hallberg

1986

Majornas IK

01:32:06

 

7

Camilla Ahlberg

1985

SOK Knallen

01:32:06

 

8

Hanna Gerhardsson

1982

Borås SK

01:32:39

 

9

Linda Christensen

1980

OK Kullingshof

01:33:14

 

10

Charlotte Årling

1985

ÅRSTA

01:35:44

 

11

Jennie Forsberg

1980

GÖTEBORG

01:35:48

 

12

Ingrid Alerås

1977

GÖTEBORG

01:36:40

 

13

Eva Sandquist

1980

ONSALA

01:37:54

 

14

Maria Jonsson

1963

GÖTEBORG

01:38:36

 

15

Andrea Berggren

1988

GÖTEBORG

01:38:58

 

16

Pernilla Åström

1977

IK Akele

01:38:59

 

17

Isabel Osorio Sondell

1981

Solvikingarna

01:39:49

 

18

Maria Hederström

1974

BILLDAL

01:43:10

 

19

Catharina Falk

1985

GÖTEBORG

01:43:37

 

20

Emma Vuckovic

1981

LESSEBO

01:44:21

 

21

Katri Hautanen

1985

GÖTEBORG

01:45:14

 

22

Linda Rehn

1977

IFK Halmstad

01:45:38

 

23

Madeleine Johansson

1990

GÖTEBORG

01:46:00

 

24

Sara Neverland

1971

IK Surd

01:46:36

 

25

Sandra Olsson

1983

SK Granan

01:47:29

 

26

Malin Welin Kjellberg

1977

GÖTEBORG

01:48:18

 

27

Eleonor Öström

1959

IF Kville

01:48:29

 

28

Angela Barck

1982

LJUNGSKILE

01:49:25

 

29

Elin Johansson

1990

FRILLESÅS

01:49:50

 

30

Nathalie Brantfalk

1988

LERUM

01:50:57

 

31

Andrea Frid

1969

Lonesome Runners

01:51:02

 

32

Lisa-Marie Larisch

1988

SOLNA

01:51:39

 

33

Magdalena Szelestey

1990

SOLNA

01:51:39

 

34

Malin Vall

1997

HOVÅS

01:52:13

 

35

Anna Eriksson

1984

GÖTEBORG

01:52:18

 

36

Tåve Jernmark

1977

LJUNGSKILE

01:52:20

 

37

Ewa Olsson Linsäter

1970

VÄSTRA FRÖLUNDA

01:53:18

 

38

Ulrika Fosser

1974

SKÄRHAMN

01:54:05

 

39

Victoria Johansson Beverly

1988

Solvikingarna

01:54:22

 

40

Micaela Westerlund

1986

Smoothie Criminals

01:55:15

 

41

Jillian Rider

1997

GÖTEBORG

01:56:29

 

42

Jenny Segersten

1973

GÖTEBORG

01:57:50

 

43

Karolina Beskow

1995

VÄSTRA FRÖLUNDA

01:57:54

 

44

Ulrika Billkrantz

1969

HOVÅS

01:58:30

 

45

Maria Löfgren

1976

GÖTEBORG

01:58:58

 

46

Maria Ackerot

1971

Kvarnbyns löparsällskap

01:59:01

 

47

Cristine Lysell

1968

KÄRNA

01:59:07

 

48

Emelie Jonsson

1990

JÖNKÖPING

01:59:45

 

49

Helena Frankmar

1964

GÖTEBORG

02:00:03

 

50

Ingjerd Buer Løvås

1954

HALDEN

02:00:32

 

51

Susanne Ringfeldt

1980

TROLLHÄTTAN

02:01:08

 

52

Sabine Herms

1968

UVK

02:01:25

 

53

Anna Bäckman

1975

MÖNSTERÅS

02:02:17

 

54

Veronica Nordbrandt

1970

Halmstadtriathleterna

02:02:56

 

55

Polly Nincevic

1974

OSLO

02:04:51

 

56

Gunilla Carlsson

1953

Lonesome Runners

02:05:08

 

57

Jessica Svanström

1974

Lonesome Runners

02:05:20

 

58

Maria Allmér

1986

GÖTEBORG

02:05:45

 

59

Ulrika Bentelius Egelrud

1963

MÖLNDAL

02:05:59

 

60

Ida Hellman

1988

JÖNKÖPING

02:06:28

 

61

Linn Svahn

1991

Runacademy IF

02:06:33

 

62

Lisa Stark

1978

MÖNSTERÅS

02:08:06

 

63

Kajsa Mindelsohn

1976

FLODA

02:08:11

 

64

Fanny Thulin

1993

GÖTEBORG

02:08:12

 

65

Kristina Dahlöf

1968

IF Kville

02:08:27

 

66

Tania Ottebrink

1968

GÖTEBORG

02:08:40

 

67

Erika Majoros

1984

SKINNSKATTEBERG

02:09:31

 

68

Otilia Cheregi

1977

MÖLNLYCKE

02:10:14

 

69

Marika Falkek

1974

Falkenbergs Roadrunners

02:10:39

 

70

Rosita Londre

1955

LERUM

02:10:47

 

71

Linda Lindbom

1976

LJUNGSKILE

02:11:54

 

72

Oda Bentzen Løvås

1991

TISTEDAL

02:11:55

 

73

Theresia Höglund

1978

Lonesome Runners

02:13:34

 

74

Ulrika Hernandez

1986

MÖLNDAL

02:15:05

 

75

Ann Svensson

1965

Team Atoma

02:15:30

 

76

Ann Ransgård

1968

Team Atoma

02:15:42

 

77

Aysun Gundogan

1972

BORÅS

02:15:49

 

78

Birgitta Johansson

1962

KUNGSBACKA

02:16:25

 

79

Teresa Hallberg

1966

GÖTEBORG

02:16:56

 

80

Stina Järvholm

1971

GÖTEBORG

02:16:57

 

81

Johanna Ljungqvist-Olsson

1967

LJUNGSKILE

02:20:47

 

82

Ann-Sofie Olsson

1961

VÄSTRA FRÖLUNDA

02:21:58

 

83

Kristin Fjelnseth

1984

OSLO

02:22:03

 

84

Julia Nilsson

1992

STENKULLEN