2017-11-22
Resultat Spanien

Valencia marathon, 2017-11-19
resultat - banskiss

 

Bilder
foto Marita Agnezon

Lars vid start
 
Lars ute på banan
Medaljen
 
 
 
 
 
Karta
d
 

Banskiss

 
 Resultat, Valencia marathon 2017-11-19
 

plac

pl/kat

 namn

klass

Klubb

tid

1

1

Kitwara, Kirop

senior mascul

Kenya

2:05:15

56

34

Tom Honig

senior mascul

Mantra Sport

2:28:06

60

6

Fredrik Eriksson

veterano masc b

Ik Akele

2:28:28

114

32

Joakim Röstlund

veterano masc a

Solvikingarna

2:34:29

136

60

Olerup David

senior mascul

Terrible Tuesdays Tri

2:36:32

175

13

Mikaela Larsson

senior femenina

Spårvägen FK

2:38:41

195

7

Bo Torstensson

veterano masc c

Falkenberg Allstars

2:39:43

262

74

Josef Hamber

veterano masc a

Is Göta

2:42:34

320

18

Malin Starfelt

senior femenina

Runacademy

2:44:44

368

80

Mikael Honauer

veterano masc b

Ifk Halmstad

2:46:45

394

88

Svend Jacobsen

veterano masc b

If Linnéa

2:47:39

410

115

Martin Ingberg

veterano masc a

Örebro Aik

2:48:18

532

121

Fredrik Johnsson

veterano masc b

Örebro Aik / Sweden

2:51:06

645

15

Fredrik Arthursson

veterano masc d

Hässelby Sk

2:53:23

771

5

Johanna Nilsson

veterana fem a

Morjärv Sk

2:55:20

868

27

Per Jonasson

veterano masc d

Backebo Runners

2:56:23

994

256

Ludvig Börjesson

veterano masc b

Örebro Aik

2:58:40

1004

275

Fredrik Strömqvist

veterano masc a

Independiente

2:58:31

1021

38

BG Nilensjö

veterano masc d

Is Göta

2:58:23

1075

288

Dennis Löfving

senior mascul

Independiente

2:58:42

1131

299

Anders Heidermark

senior mascul

If Linnea

2:59:28

1219

320

Fredrik Carpentsier

veterano masc b

Pfc Ultra

2:59:31

1319

342

Anders Nystrom

veterano masc b

Runday If

2:59:31

1393

354

Oscar Maturana

senior mascul

Yeezy

3:00:51

1533

386

William Bjureland

senior mascul

Independiente

3:03:05

1605

85

Håkan Wiman

veterano masc d

If Linnéa

3:04:43

1616

88

Per Jämtelid

veterano masc d

Gotham Track Club

3:04:47

1647

424

Svante Svensson-Frey

veterano masc b

 

3:03:57

1715

416

Per-Mikael Nutti

senior mascul

Vaisa

3:02:07

1797

260

Kenth Svensson

veterano masc c

 

3:06:38

1823

10

Mikaela Maillefer

veterana fem a

 

3:06:54

2034

479

Gustav Algestrand

senior mascul

Kongahälla Aik

3:08:25

2120

521

Henrik Mattsson

veterano masc a

Valbo Aif

3:10:35

2176

9

Roger Jern

veterano masc f

If Linnéa

3:10:59

2231

514

Martin Isaksson

senior mascul

Ifk Umeå

3:11:03

2232

4

Marie Dasler

veterana fem c

If Start

3:10:18

2235

5

Karin Arthursson

veterana fem c

Hässelby SK

3:11:40

2460

34

Linnéa Isaksson

senior femenina

Ifk Umeå

3:14:22

2462

639

Henrik Jönsson

veterano masc b

If Linnéa

3:13:41

2515

391

Lars Kylberg

veterano masc c

Uppsala

3:12:17

2618

590

Fredrik Samuelsson

senior mascul

Kongahälla Aik

3:14:13

2640

407

MAGNUS FORSS

veterano masc c

Umara Sports Club

3:14:20

3561

5

Mariaionice Jonsson

veterana fem d

Independiente

3:22:18

3581

16

Helena Jonasson

veterana fem c

Backebo Runners

3:19:51

3872

80

Mikael Mattsson

veterano masc e

Management By Movemen

3:22:41

3917

884

Henrik Bengtsson

veterano masc a

Falkenberg Allstars

3:26:31

4291

887

Carl Teofilusson Rang

senior mascul

Independiente

3:27:27

4336

21

Sofia Gåvsten

veterana fem c

Uppsala

3:27:55

4492

69

Lina Nodbrant

senior femenina

Independiente

3:25:27

4637

71

Jenny Pöldmaa

senior femenina

Stockholm City Triath

3:31:02

4734

958

Sebastian Larsson

senior mascul

Independiente

3:30:50

4776

365

Olof Berggren

veterano masc d

Sok Knallen Borås

3:29:35

4797

1050

Billhage Gunnar

veterano masc a

Independiente

3:29:59

4934

122

Stig Karlsson

veterano masc e

Management By Movemen

3:28:59

5050

28

Malin Kylberg

veterana fem c

Uppsala

3:33:10

5104

392

Harri Mourujärvi

veterano masc d

Kaik - Kul

3:31:22

5117

11

Linda Andersson

veterana fem d

Kaik Kungälvslöparna

3:32:28

5480

437

Jan Viklund

veterano masc d

Eskilstuna

3:33:25

5579

14

Mona Helsing

veterana fem d

If Linnéa

3:31:45

5662

984

Kim Englund

veterano masc c

Independiente

3:33:36

5683

149

Jan Levholm

veterano masc e

Kaik - Kul

3:35:33

5859

465

Krister Svantesson

veterano masc d

Genarps IF

3:32:39

6045

1193

Johan Eriksson

senior mascul

Independiente

3:36:26

6099

1199

Robin Lagerström

senior mascul

 

3:34:31

6293

504

Patrik Matsson

veterano masc d

Solvikingarna

3:40:03

6529

1614

Andreas Andersson

veterano masc b

Kongahälla AIK

3:37:27

6585

23

Helene Opperdoes

veterana fem d

Kongahälla AIK

3:40:43

6604

57

Petra Henriksson Nousiainen

veterana fem c

 

3:39:30

6676

545

Pär Lange

veterano masc d

 

3:39:35

6712

201

Iradj Nikban

veterano masc e

 

3:42:16

6751

1160

Krister Nilsson

veterano masc c

If Linnéa

3:39:40

6900

1183

KarlJohan Eriksson

veterano masc c

If Linnéa

3:39:32

7122

30

Anna Esser

veterana fem d

 

3:41:26

7155

1383

Dennis Rohlén

senior mascul

 

3:41:28

7364

99

Hanna Frodlund

veterana fem a

Qgroup

3:46:10

7422

1272

Mats Nilsson

veterano masc c

 

3:44:49

7651

1456

Jens Johannesson

senior mascul

 

3:44:30

7730

1326

Pontus Nilsson

veterano masc c

 

3:46:14

7942

1503

Andreas Regen

senior mascul

Fc Hallandsgatan

3:47:21

8075

1394

Thomas Olsson

veterano masc c

Strukturinvest

3:46:25

8889

53

Karin Artursson

veterana fem d

Uppsala

3:50:55

8941

106

Margareta Borring

veterana fem c

 

3:50:19

8958

1533

Johan Hållén

veterano masc c

If Linnéa

3:53:59

9147

55

Ulrica Winberg

veterana fem d

Tsm Running

3:49:22

9321

151

Anna Dahlen

veterana fem a

Mälarhöjden

3:55:50

9665

219

Emilia Liedbeck

senior femenina

Vaisa

3:55:45

9666

1741

Salomon Nutti

senior mascul

Vaisa

3:55:46

10057

136

Therése Sköldén

veterana fem c

Kul

3:54:52

10154

374

Perry Korshoej

veterano masc e

Kaik - Kul

4:00:59

10368

257

Josefin Backlund

senior femenina

Runacademy

4:00:20

10406

1828

Claes Öhlund

senior mascul

Pfc Ultra

4:00:45

10506

950

Andersson Per

veterano masc d

Bkss

4:03:29

10575

1796

Jonas Holmberg

veterano masc c

Ik Ymer

4:01:46

10756

163

Anneli Bjönness

veterana fem c

 

3:58:24

10831

417

Matts Olsson

veterano masc e

Bkss

4:05:10

10841

2508

Ola Eriksson

veterano masc b

Tsm Running

4:02:19

11026

1916

Christian Bengtsson

senior mascul

Acando AB

4:04:24

11218

179

Marita Randby

veterana fem c

Kaik - Kul

4:07:13

11507

100

Eva Svantesson

veterana fem d

Genarps If

4:10:13

11630

264

Katrin Andersson Lindblom

veterana fem b

Dockered Runners

4:04:48

11691

2002

Jacob Johannesson

senior mascul

 

4:08:12

12042

1095

Johan Ramström

veterano masc d

Lapplands Jägare I22

4:11:21

12076

324

Isabelle Trobeck

senior femenina

Pytishannapie

4:09:03

12217

126

Ulrica Karlsson

veterana fem d

Kaik - Kul

4:12:04

12750

1170

Radu Constantinescu

veterano masc d

 

4:18:40

14047

223

Peter Ljungsvik

veterano masc f

Hisingens Cykelklubb

4:30:16

14048

308

Anna Andersson

veterana fem c

Bockatorpets Trail

4:30:16

14192

2314

Robin Olsson

senior mascul

 

4:33:36

14229

458

Charlotta Mellgren

senior femenina

 

4:33:16

14271

316

Jenny Sverker

veterana fem c

 

4:34:09

14300

2400

Mikael Björk

veterano masc c

 

4:33:50

14349

467

Anne Nygren

senior femenina

 

4:31:33

14376

2410

Magnus Sundström

veterano masc c

 

4:34:49

14638

3082

Ulrik Ljungberg

veterano masc b

 

4:35:53

14796

72

Lars Agnezon

veterano masc g

Kongahalla AIK

4:40:09

15419

2451

Alexander Friberg

senior mascul

 

4:53:27

15420

2452

Oskar Olsosn

senior mascul

 

4:53:26

15421

2453

Marcus Svensson

senior mascul

 

4:53:27

15429

1411

Bertil Andersson

veterano masc d

Bockatorpets Trail

4:51:56

15570

2480

Erik Öhrn

senior mascul

 

4:58:26

15803

518

Tonya Englund Pixton

veterana fem b

Solna

5:04:24

15956

2525

Bjarne Hietanen

senior mascul

 

5:12:23

16122

313

Göran Svensson

veterano masc f

Team Iza 99

5:21:52

16233

2560

Jimmy Larsson

veterano masc a

Eskilstuna

5:36:42


16.315 st löpare fullföljde loppet , varav 123 st svenskar