Åldersindelad veteranstatistik  
    - Marathonåret 2014 - åldersindelad veteranstatistik
    - Halvmarathonåret 2014 - åldersindelad veteranstatistik
    - Wava-tabellen
  Statistik övar antal fullföljande marathon och ultralopp 2014  
     - artikel om marathonstatistiken 2014
     - Marathonlopp 2014 i Sverige, sorterat på antal fullföljande
     - Ultralopp 2014 i Sverige, sorterat på antal fullföljande
     - Utländska ultralopp 2014, sorterat på antal fullföljande
     - Utländska maratonlopp 2014, sorterat på antal fullföljande
     - Marathonlopp 2014 med flest svenskar
     - Årsstatistik 2011-2014
  Rättelser  
     - skicka in rättelser eller uppgifter om lopp som saknas
  © copyright
  Gästboken  - Skriv gärna något i gästboken
  Åter till Marathonsällskapets hemsida

 

Marathonåret 2014 - åldersindelad veteranstatistik

  av Björn Suneson

 

 

 

[Tablista=

Född

Klubb

Lopp

Datum

Tid

Wava %

WR 

*Män

 

 

 

 

 

 

 

Emil Lerdahl

82

Hammarby IF

Sevilla

23-feb

2:20:06

89,16

 

Fredrik Johansson

85

Ullevi FK

Rotterdam

13-apr

2:20:52

 

 

Daniel Woldu

89

Spårvägens FK

Stockholm

31-maj

2:25:50

 

 

David Nilsson

87

Högby IF

Stockholm

31-maj

2:27:00

 

 

Andreas Magnusson

80

Mariestads AIF

Mariestad

23-aug

2:27:37

 

 

Linus Nilsson

83

Enhörna IF

Treviso, It

02-mar

2:28:17

 

 

Anders Fransson

81

Rånäs 4H

Stockholm

31-maj

2:28:21

 

 

Linus Holmsäter

84

Fredrikshofs FIF

Stockholm

31-maj

2:28:56

 

 

Niklas Sydow

80

Fredrikshofs FIF

Stockholm

31-maj

2:29:11

 

 

Simon Jörgensen

82

Sportsgym SC

Stockholm

31-maj

2:30:06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*M35

 

 

 

 

 

 

 

Mustafa Mohamed

79

Hälle IF

Zürich VM

16-aug

2:19:29

89,56

 

Fredrik Uhrbom

77

Spårvägens FK

Tokyo

23-feb

2:27:16

 

 

Janne Holmén (Finland)

77

Rånäs 4H

Stockholm

31-maj

2:27:32

 

 

Martin Kjäll-Ohlsson

78

Hälle IF

London

13-apr

2:27:36

 

 

Magnus Hansson

76

IFK Trelleborg

Turin, It

16-nov

2:28:08

 

 

Erik Anfält

76

Örebro AIK

Kiel

22-feb

2:28:19

 

 

Jonas Buud

74

IFK Mora

Paris

06-apr

2:28:20

 

 

Patrik Engström

77

FK Studenterna

Tokyo

23-feb

2:29:20

 

 

Thomas Edström

77

Jalles TC

Berlin

28-sep

2:29:38

 

 

Niklas Andersson

78

Hässelby SK

Rotterdam

13-apr

2:31:38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*M40

 

 

 

 

 

 

 

Anders Österlund

73

Västerås SOK

Düsseldorf

27-apr

2:25:27

88,73

 

Kristoffer Österlund

72

IFK Umeå

Tromsö

21-jun

2:28:54

 

 

Fritjof Fagerlund (Finland)

74

Rånäs 4H

Stockholm

31-maj

2:31:42

 

 

Mattias Karlsson

74

Stockholm LDK

Frankfurt

26-okt

2:33:21

 

 

Anders Szalkai

70

Spårvägens FK

Tokyo

23-feb

2:35:04

 

 

Johan Nordström

72

Runday IF

Wien

13-apr

2:36:08

 

 

Patrik Nyström

70

Ullevi FK

Hamburg

04-maj

2:37:34

 

 

Marc Karlsson

74

Heleneholms If

Florens

30-nov

2:38:30

 

 

Andreas Andersson Nyhlén

71

IF Linnéa

Stockholm

31-maj

2:38:32

 

 

Jonas Larm

73

Hässelby SK

Stockholm

31-maj

2:38:45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*M45

 

 

 

 

 

 

 

*M45

 

 

 

 

 

 

 

Johan Eriksson

68

Kopparbergs IF

Stockholm

31-maj

2:37:54

85,27

 

Fredrik Tedborn

67

Waxholms OK

Stockholm

31-maj

2:39:31

 

 

Magnus Magnusson

68

Navåsens FK

Mariestad VSM

23-aug

2:41:32

 

 

Ulf Johansson

67

Enhörna IF

Stockholm

31-maj

2:43:07

 

 

Lennart Töyrä

67

Kiruna

Chicago

12-okt

2:45:02

 

 

Olof Mattiasson

67

Stockholm

Stockholm

31-maj

2:48:42

 

 

Johan Malmberg

65

Fredrikshofs FIF

Stockholm

31-maj

2:49:20

 

 

Per Jonasson

66

Backebo Runners

Florens

30-nov

2:49:40

 

 

Johan Sandberg

68

IFK Umeå

Frankfurt

26-okt

2:49:50

 

 

Jerry Karlsson

68

Lugi SK

Stockholm

31-maj

2:50:57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*M50

 

 

 

 

 

 

 

Mats Gedin

63

Ericsson IF

Stockholm

31-maj

2:42:11

86,77

 

Fredrik Arthursson

63

Hässelby SK

Chicago

12-okt

2:44:33

 

 

Sören Forsberg

63

IF Start

Frankfurt

26-okt

2:46:20

 

 

Fredrik Svanfeldt

63

Hässelby SK

Stockholm

31-maj

2:47:06

 

 

Anders Ericson

62

Fredrikshofs FIF

Berlin

28-sep

2:48:45

 

 

Jan Ottosson

60

Åsarna IK

Berlin

28-sep

2:49:23

 

 

Niklas Wikner

64

Tranås AIF

Stockholm

31-maj

2:50:00

 

 

BG Nilensjö

63

IS Göta

Valencia

16-nov

2:50:59

 

 

Thomas Letterkrantz

64

Team Blekinge

Växjö

18-okt

2:50:59

 

 

Anders Karnfält

61

FK Studenterna

Warsawa

28-sep

2:54:17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*M55

 

 

 

 

 

 

 

Leif Larsson

56

Rånäs 4H

Mariestad VSM

23-aug

2:47:38

89,61

 

Göran Nilsson

58

FK Studenterna

Berlin

28-sep

2:49:08

 

 

Thor Wahlberg

58

Solvikingarna

Heleneholm

12-apr

2:59:38

 

 

Patrik Gustavsson

?

SOK Knallen

Kiel

22-feb

3:2:16

 

 

Dag Wassdahl

58

Hammerdals SK

Stockholm

31-maj

3:07:42

 

 

Håkan Westerblad

56

Spårvägens FK

Väjxjö

18-okt

3:09:50

 

 

Peter Jaktlund

55

Källbottens IK

Säter

26-apr

3:11:32

 

 

Harri Mäkinen

59

IF Kville

New York

02-nov

3:12:06

 

 

Per Breimer

58

FK Snapphanarna

Rom

22-mar

3:13:00

 

 

Hans Brolin

59

Hemlingby LK

Stockholm

31-maj

3:13:22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*M60

 

 

 

 

 

 

 

Enrique Vera Ibanez

54

Eskilstuna friidrott

Göteborg

11-okt

3:01:50

84,24

 

Stefan Ulmeståhl

52

Team Blekinge

Stockholm

31-maj

3:12:55

 

 

Tomas Hemmingsson

54

IF Linnéa

Stockholm

31-maj

3:16:03

 

 

Shiro Biranvand

54

Run4Fun Fagersta

Stockholm

31-maj

3:16:59

 

 

Staffan Häggeborn

52

Västerås LK

Stockholm

31-maj

3:20:11

 

 

Jouko Mourujärvi

52

Västerås LK

Stockholm

31-maj

3:20:14

 

 

Robert Oldén

51

Solvikingarna

Malaga

07-dec

3:22:48

 

 

Staffan Malmberg

54

Solvikingarna

Göteborg

11-okt

3:24:55

 

 

Lars Leonardsson

52

Stockholm LDK

Heleneholm

12-apr

3:25:41

 

 

Bengt Isgård

51

IF Linnéa

Berlin

28-sep

3:26:34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*M65

 

 

 

 

 

 

 

Magnus Bergh

49

Heleneholms IF

Stockholm

31-maj

3:31:11

76,28

 

Stig Åsberg

47

IFK Nyland

Nordingrå

02-aug

3:31:16

 

 

Björn Suneson

48

Vallentuna FK

Bremen

05-okt

3:33:41

 

 

Åke Palmqvist

46

IK Akele

Stockholm

08-nov

3:34:51

 

 

Tommy Ericsson

47

LK Nyköpings Runners

Stockholm

31-maj

3:35:25

 

 

Birger Karlsson

49

Vattudalens LDK

Strömsund

20-sep

3:36:01

 

 

Patrick Bjurström

45

IF Linnéa

London

21-apr

3:38:08

 

 

Sven-Gunnar Holmén

48

Mariestads AIF

Mariestd VSM

23-aug

3:42:23

 

 

Bengt Lindgren

47

Vallentuna FK

Lodz, Polen

29-apr

3:42:55

 

 

Kennet Svensson

47

Öbacka LK

Stockholm

31-maj

3:50:05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*M70

 

 

 

 

 

 

 

Anders Hansson

44

Vilsta IK

Stockholm

31-maj

3:20:46

84,62

 

Sture Marklund

43

Skellefteå

Stockholm

31-maj

3:55:48

 

 

Halfdan Mustad

41

IK Stern

Mariestad VSM

23-aug

4:00:41

 

 

Stig Hörberg

43

Växjö Norra IF

Gran Canaria

26-jan

4:3:03

 

 

Lars Idhult

44

Jalles TC

Umeå

11-okt

4:4:42

 

 

Kjell Hågestad

44

IFK Borgholm

Mariestad VSM

23-aug

4:07:07

 

 

Åke Jonson

42

Heleneholms IF

Mariestad VSM

23-aug

4:09:57

 

 

Börje Viberg

41

Heleneholms IF

Heleneholm

12-apr

4:13:19

 

 

Christer Backelin

43

Stockholm

Stockholm

31-maj

4:20:28

 

 

Staffan Löthgren

44

Karlskoga

Stockholm

31-maj

4:21:13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*M75

 

 

 

 

 

 

 

Jörgen Larsson

38

IFK Sala

Stockholm

31-maj

4:11:11

73,5

 

Sten Odenblad

39

Fredrikshofs IF

Växjö

18-okt

4:29:28

 

 

Dag Nenzén

37

Team Blekinge

Stockholm

31-maj

4:51:33

 

 

Ove Engman

39

Elvans IF

Helsingfors

16-aug

5:13:08

 

 

Sven-Erik Boström

38

Brynäs IF

Berlin

28-sep

5:34:18

 

 

Karl-Emil Ottosson

37

Hammarkinds SK

Stockholm

31-maj

5:36:03

 

 

Kaapo Röör

39

Team Skavsåret IF

Stockholm

31-maj

5:51:41

 

 

Bo Källström

39

Järfälla

Stockholm

31-maj

5:53:34

 

 

Risto Sipilä

39

Hammarby Boxning

Stockholm

31-maj

5:56:41

 

 

Olle Lindblom

39

Brinks Gurkor

Stockholm

31-maj

5:58:13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*M80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*M85

 

 

 

 

 

 

 

Knut Ångström

27

Haninge

Stockholm

31-maj

6:01:56

67,59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 

 

 

 

 

 

*Kvinnor

 

 

 

 

 

 

 

Isabellah Andersson

80

Hässelby SK

Stockholm

31-maj

2:32:28

89,7

 

Lena Eliasson

81

Hässelby SK

Dubai

24-jan

2:41:38

 

 

Frida Lundén

84

FK Studenterna

Zürich

16-aug

2:42:18

 

 

Charlotte Karlsson

84

Hammarby IF

Zürich

16-aug

2:42:29

 

 

Josefin Gerdevåg

81

KFUM Örebro

Frankfurt

26-okt

2:45:49

 

 

Linnéa Winberg

85

Hässelby SK

Stockholm

31-maj

2:52:05

 

 

Sophia Sundberg

84

Väsby IK

Kiel

22-feb

2:53:16

 

 

Mikaela Larsson

85

IF Linnéa

Berlin

28-sep

2:53:51

 

 

Johanna Eriksson

81

Motala AIF

Frankfurt

26-okt

2:53:53

 

 

Josephine Ambjörnsson

83

Hässelby SK

Stockholm

31-maj

2:55:10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*K35

 

 

 

 

 

 

 

Annelie Johansson

78

IK Ymer

Zürich

16-aug

2:42:04

85,19

 

Hanna Lindholm

79

FK Studenterna

Zürich

16-aug

2:44:05

 

 

Louise Wiker

79

Hässelby SK

Dubai

24-jan

2:46:11

 

 

Therese Nordström

77

Ullevi FK

Stockholm

31-maj

2:51:26

 

 

Tove Langseth

75

Spårvägens FK

Sevillia

23-feb

2:54:39

 

 

Petra Skiöld

75

Ryssbergets IK

Kristanopel

02-jun

2:55:51

 

 

Karima Makrof

76

Majornas IK

Rotterdam

13-apr

2:57:25

 

 

Cecilia Fager

75

Hässelby SK

Stockholm

31-maj

2:57:37

 

 

Jenny Rutström

77

Öbacka LK

Stockholm

31-maj

3:00:47

 

 

Lona Justesen

75

IF Linnéa

Frankfurt

26-okt

3:01:12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*K40

 

 

 

 

 

 

 

Mikaela Kemppi

73

Örebro AIK

Frankfurt

26-okt

2:45:43

86:61

 

Anna Salaneck

74

Lidköpings VSK

Berlin

28-sep

2:57:15

 

 

Kajsa Eriksson

74

Team Ormsalva

Stockholm

31-maj

2:59:21

 

 

Stina Svensson

73

Nacka Värmdö SK

Stockholm

08-nov

3:00:15

 

 

Helena Kvapil

71

Sth City Triathlon

Stockholm

31-maj

3:01:53

 

 

Åsa Lundin

70

Vallentuna

Stockholm

31-maj

3:3:49

 

 

Helena Edling

74

FK Studenterna

Stockholm

31-maj

3:4:41

 

 

Eva Lindskog

73

Stockholm LDK

Stockholm

08-okt

3:08:34

 

 

Erika Bergentz

73

KFUM Örebro

Stockholm

31-maj

3:10:07

 

 

Anna Dahlin

73

Simlångdalens IF

Stockholm

31-maj

3:13:23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*K45

 

 

 

 

 

 

 

Karin Arthursson

69

Hässelby SK

Chicago

12-okt

3:01:48

82,63

 

Mia Havinder

69

Björnstorps IF

Stockholm

31-maj

3:07:50

 

 

Susanne Gullberg

68

Sävedalens AIK

Warsawa

28-sep

3:09:23

 

 

Christin Bergkvist

67

FK Studenterna

Stockholm

31-maj

3:11:00

 

 

Catharina Sundelöf

66

Huddinge AIS

Stockholm

31-maj

3:14:28

 

 

Kajsa Friström

65

Fredrikshofs FIF

Stockholm

31-maj

3:14:51

 

 

Anette Kroon

67

Simlångsdalens IF

Mariestad VSM

23-aug

3:17:48

 

 

Lisa Markström

69

Åkersberga SK

Stockholm

31-maj

3:18:42

 

 

Maria Nordfjell

69

Umeå

Tromsö

21-jun

3:19:07

 

 

Anna Hadenius

66

Lidingö

Stockholm

31-maj

3:19:43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*K50

 

 

 

 

 

 

 

Karin Schön

62

IF Kville

New York

02-nov

2:56:55

92,77

 

Lotta Frenander

61

Rånäs 4H

Stockholm

31-maj

3:15:38

 

 

Maria Dellby

64

Bålsta IK

Mariestad VSM

23-aug

3:15:18

 

 

Maria René

62

Solvikingarna

Chicago

12-okt

3:17:46

 

 

Maria Jonsson

63

Göteborg

Chicago

12-okt

3:18:51

 

 

Sophie Heine

60

IF Linnéa

Frankfurt

26-okt

3:19:48

 

 

Eva Nilsson Bågenholm

60

Kullavik

Berlin

28-sep

3:29:09

 

 

Annica Wernersson

60

Kvänum IF

New York

02-nov

3:30:11

 

 

Ingela Grahne

64

Hässelby SK

Stockholm

31-maj

3:32:23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*K55

 

 

 

 

 

 

 

Jaana Jobe

57

Solvikingarna

Malaga

07-dec

3:15:04

90,09

 

Birgitta Lanhede

58

Jallecs TC

Umeå

11-okt

3:30:23

 

 

Ulla Östling

55

Östhammar FI

Stockholm

31-maj

3:32:18

 

 

Edith Hult

56

Skellefte AIK

Prag

11-maj

3:38:58

 

 

Anna Karin Lepik

55

Åkersberga

Budapest

11-okt

3:40:43

 

 

Lena Kierkegaard

55

IK Ymer

Stockholm

31-maj

3:42:11

 

 

Ingrid Björk

59

Tranås

Stockholm

31-maj

3:42:50

 

 

Lisa Juntti-Berggren

55

Solna

Berlin

28-sep

3:45:10

 

 

Ann Malmsten

59

Team Sth Marathon

New York

02-nov

3:46:34

 

 

Eleonor Öström

59

IF Kville

New York

02-nov

3:47:13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*K60

 

 

 

 

 

 

 

Barbro Liljequist

54

Elmhults SC

Mariestad VSM

22-aug

3:40:40

83,19

 

Britt Hellmark

50

Lidköpings IS

Mariestad VSM

22-aug

3:49:33

 

 

Eva Frisk Cook

50

Jalles TC

Dublin

27-okt

3:55:09

 

 

Stina Oredsson

51

Kalmar

Köpenhamn

18-maj

3:55:45

 

 

Christina Hartman

53

Andrarums IF

Rotterdam

13-apr

4:00:41

 

 

Solvej Carlson

51

Garpenberg

Stockholm

31-maj

4:4:47

 

 

Ing-Marie Olsson

 

 

Berlin

28-sep

4:07:23

 

 

Mia Stalberg

54

Huddinge

Stockholm

31-maj

4:13:30

 

 

Inga-Lill Eliasson

52

Mölndal

Boston

21-apr

4:15:06

 

 

Ann-Charlotte Linton

53

Nora

Köpenhamn

18-maj

4:20:10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*K65

 

 

 

 

 

 

 

Christina Andersson Skog

48

Stigmännen

Paris

06-apr

4:01:21

84,11

 

Margareta Hedberg

49

Borlänge

Stockholm

31-maj

4:4:49

 

 

Margareta Jonsson

47

Hofors LK

Stockholm

31-maj

4:16:23

 

 

Susanne Nyberger

49

Vendelsö

Stockholm

31-maj

4:17:02

 

 

Gretel Utter

48

Arlanda-Märsta SK

Helsingfors

16-aug

4:31:04

 

 

Linnéa Nybergh

46

Axa SC

Stockholm

31-maj

4:38:59

 

 

Birgitta Holmgren

45

Korpen Kiruna

Stockholm

31-maj

4:41:45

 

 

Ulla Björk

49

Bollnäs

Stockholm

31-maj

4:46:33

 

 

Lena Rindevall

47

Team Stockholm M

Stockholm

31-maj

4:51:48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*K70

 

 

 

 

 

 

 

Bibbi Lind

44

Solvikingarna

Växjö

18-okt

3:36:10

100

WR

Anita Granberg

42

Vikmanshyttans IF

Stockholm

31-maj

4:34:56

 

 

Anna-Lena Hällgren

44

Bälinge IF

Stockholm

31-maj

4:46:34

 

 

Gunilla Franzén

44

LK Nyköping Runners

Mariestad VSM

23-aug

5:11:47

 

 

Margareta Nyhlén

44

Stockholm

Stockholm

31-maj

5:36:40

 

 

Åse Sipilä

44

Handen

Stockholm

31-maj

5:56:41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*K75

 

 

 

 

 

 

 

Eina Roxström

39

Sollentuna

Stockholm

31-maj

5:30:14

75,08

 

 

Uppdaterad 7 dec 2014
senast Florens  och Malaga maraton
Mejla saknade resultat till, klicka!

 

Halvmarathonåret 2014 - åldersindelad veteranstatistik

  av Björn Suneson

 

[Tablista=

Född

Klubb

Lopp

Datum

Tid

Wava %

MÄN

 

 

 

 

 

 

Mikael Ekvall

89

Strömstads LK

Köpenhamn

29-mar

1:2:28

94,95

Ababa Lama

93

Hälle IF

Stockholm

13-sep

1:4:47

 

Johan Larsson

83

Strömstad LK

Heleneholm

12-apr

1:05:06

 

Andreas Åhwall

89

Hässelby SK

Köpenhamn

29-mar

1:06:08

 

Ebba Tulu Chala (Eri)

96

Spårvägens FK

Stockholm

13-sep

1:07:15

 

David Nilsson

87

Högby IF

Köpenhamn

29-mar

1:07:17

 

Fredrik Johansson

85

Ullevi FK

Stockholm

13-sep

1:07:29

 

Martin Johansson

84

 

Göteborg

17-maj

1:07:38

 

John Purvis

88

Hässelby SK

Haag

09-mar

1:07:42

 

Oscar Carlsson

91

Apladalens LK

Stockholm

13-sep

1:07:43

 

 

 

 

 

 

 

 

*M35

 

 

 

 

 

 

Adil Bouafif

78

Hässelby SK

Geneve

04-maj

1:05:07

92,06

Patrik Engström

77

FK Studenterna

Haag

09-mar

1:07:40

 

Fredrik Uhrbom

77

Spårvägenss FK

Rom

02-mar

1:07:43

 

Abraham Adhanom

77

Eskilstuna Friidrott

Göteborg

17-maj

1:08:27

 

Henrik Orre

76

Björnstorp IF

Heleneholm

12-apr

1:11:40

 

Magnus Hansson

76

IFK Trelleborg

Malmö

04-okt

1:11:45

 

Janne Holmén (Fin)

77

Rånäs 4H

Stockholm

13-sep

1:11:48

 

Thomas Edström

77

Jalles TC

Tavelsjö

16-aug

1:11:54

 

Erik Anfält

76

Örebro AIK

Örebro

11-okt

1:11:58

 

Robert Toss

78

IK Akele

Kungsholmen

10-maj

1:12:58

 

 

 

 

 

 

 

 

*M40

 

 

 

 

 

 

Anders Österlund

73

Västerås SOK

Stockholm

14-sep

1:10:34

88,11

Kristoffer Österlund

72

IFK Umeå

Tavelsjö

16-aug

1:11:11

 

Andreas Magnusson

74

Solvikingarna

Berlin

30-mar

1:12:11

 

Jonas Larm

73

Hässelby SK

Kungsholmen

10-maj

1:13:50

 

Johan Nordström

72

Runday IF

Kungsholmen

10-maj

1:14:49

 

Linus Eriksson

74

IS Göta

Kalmar

28-jun

1:14:50

 

Marc Karlsson

74

Heleneholms IF

Kalmar

28-jun

1:14:57

 

Mattias Karlsson

74

Stockholm LDK

Kungsholmen

10-maj

1:15:06

 

David Molin

74

Hisings Backa

Göteborg

17-maj

1:15:53

 

Andreas Andersson-Nyhlén

71

IF Linnéa

Kungsholmen

10-maj

1:16:38

 

 

 

 

 

 

 

 

*M45

 

 

 

 

 

 

Göran Sander

67

Solvikingarna

Budapest (IVVM)

30-apr

1:12:15

90,35

Svante Lundgren

69

Solvikingarna

Göteborg

17-maj

1:14:37

 

Jerry Karlsson

68

Lugi SK

Göteborg

17-maj

1:17:31

 

Leif Sjöström

68

IF Göta

Örebro

11-okt

1:17:32

 

Magnus Magnusson

68

Navåsens FK

Göteborg

17-maj

1:17:39

 

Sören Persson

65

IF Göta

Göteborg

17-maj

1:17:45

 

Lorenzo Nesi

65

FK Studenterna

Stockholm

13-sep

1:17:59

 

Johan Malmberg

65

Fredrikshofs FIF

Göteborg

17-maj

1:18:03

 

Mokhtar Bennis

67

Örebro AIK

Göteborg

17-maj

1:18:21

 

Börje Holst

66

Borlänge LK

Säter

26-apr

1:18:52

 

 

 

 

 

 

 

 

*M50

 

 

 

 

 

 

Anders Dahl

64

Högbo AIK

Gävle

03-maj

1:13:42

90,85

Niklas Wikner

64

Tranås AIF

Kalmar

28-jun

1:17:39

 

Gary Hester

61

Strängnäs

Stockholm

13-sep

1:17:56

 

Fredrik Arthursson

63

Hässelby SK

Stockholm

13-sep

1:18:26

 

BG Nilensjö

63

IS Göta

Kalmar

28-jun

1:18:44

 

Fredrik Svanfäldt

63

Hässelby SK

Kungsholmen

10-maj

1:18:45

 

Patrik Karlsson

62

Team Skavsåret IF

Kalmar

28-jun

1:19:08

 

Pär Wanby

64

Högby IF

Kalmar

28-jun

1:19:36

 

Sören Forsberg

63

IF Start

Örebro

11-okt

1:21:13

 

Thomas Letterkrantz

64

Team Blekinge

Göteborg

17-maj

1:21:44

 

 

 

 

 

 

 

 

*M55

 

 

 

 

 

 

Leif Larsson

56

Rånäs 4H

Kungsholmen

10-maj

1:19:11

90,75

Mikael Ström

59

Mölndal Outdoor

Göteborg

17-maj

1:21:05

 

Peter Klevestedt

58

F&S Trollhättan

Vänersborg

13-sep

1:21:40

 

Göran Nilsson

58

FK Studenterna

Stockholm

13-sep

1:23:00

 

Thor Wahlberg

58

Solvikingarna

Göteborg

17-maj

1:24:02

 

Göran Nilsson

58

FK Studenterna

Göteborg

17-maj

1:24:35

 

Stig Gåverud

56

Norrköping

Stockholm

13-sep

1:24:43

 

Göran Lindqvist

57

Hemlingby LK

Stockholm

13-sep

1:26:06

 

Anders Bagge

59

IK Akele

Örebro

11-okt

1:26:23

 

Matti Huhtala

58

SOK Knallen

Göteborg

17-maj

1:26:39

 

 

 

 

 

 

 

 

*M60

 

 

 

 

 

 

Jörgen Thorsell

52

Borlänge LK

Kalmar

28-jun

1:26:48

85,93

Ove Martinsson

54

Trollhättans IF

Kalmar

28-jun

1:29:49

 

Staffan Malmberg

54

Solvikingarna

Kalmar

28-jun

1:30:10

 

Staffan Häggeborn

52

Västerås LK

Kungsholmen

10-maj

1:30:29

 

Bengt Isgård

51

IF Linnéa

Kungsholmen

10-maj

1:32:56

 

Alex Bonn

51

Vallentuna FK

Kalmar

28-jun

1:32:14

 

Ingemar Löfgren

50

IS Göta

Göteborg

17-maj

1:32:37

 

Ingvar Thorn-Andersen

54

Västerås

Stockholm

13-sep

1:33:00

 

Paul Ingvarsson

52

Hägersten

Stockholm

13-sep

1:33:18

 

 

 

 

 

 

 

 

*M65

 

 

 

 

 

 

Börje Hammarstedt

46

Malmö Frisksportklubb

Veberöd

13-sep

1:30:25

87,49

Anders Kasselstrand

47

Kisa SK

Kalmar

28-jun

1:30:35

 

Hans Eriksson

48