Löparstatistik 2011

  Åldersindelad veteranstatistik
     - artikel om årdersindelade veteranstatistik
     - Marathonåret 2011 - åldersindelad veteranstatistik
     - Halvmarathon - åldersindelad veteranstatistik 2011
     - Rättelser till åldersrelaterad veteranstatistik
  Statistik övar antal fullföljande marathon och ultralopp 2011
     - artikel om marathonstatistiken 2011
     - Marathonlopp 2011 i Sverige, sorterat på antal fullföljande
     - Ultralopp 2011 i Sverige, sorterat på antal fullföljande
     - Utländska ultralopp 2011, sorterat på antal fullföljande
     - Utländska maratonlopp 2011, sorterat på antal fullföljande
     - Marathonlopp 2011 med flest svenskar
     - Snabbaste segrartid maraton 2011
     - Rättelser till statistik över antal fullföljande
  Christers Marathonhörna - marathonresultat Småland 2011
    - artikel Christers Marathonhörna
    - Smålänningar med flest marathonlopp
- © copyright
  Gästboken
    - Skriv gärna något i gästboken
  Åter till Marathonsällskapets hemsida

 

Sveriges bäste veteran på maraton 2011 blev Jonas Buud, IFK Mora. Bästa kvinna var Lilian Magnusson, Spårvägens FK. Och bästa veteranklubb blev Solvikingarna från Göteborg.

Maratonåret 2011 är snart över. Som vanligt publicerar jag åldersindelad veteranstatistik för män respektive kvinnor i klasserna 35-80 år. För andra året i följd finns också resultat från halvmaraton. Årsbästalistorna med de tio främsta i varje klass gäller såväl svenska som utländska lopp.

När tiderna omräknas med ålderhandikapp (Wava) blir 37-årige Jonas Buuds 2.23.01 i Amsterdam Marathon den bästa prestationen. Lilian Magnusson, som tävlar i K40, är bästa dam med 2.44.26 på Stockholm Marathon. Men frågan är om inte Bibbi Linds världsrekord för 67-åringar är ett strå vassare. Rekordet sattes i höstas på Växjö Marathon och lyder 3.31.32. Bibbi tävlar för Solvikingarna, en klubb som har de mest framskjutande positionerna på maraton- och halvmaratonlistorna.

Det har varit en hel del detektivarbete med att göra listorna. Problemet har bland annat varit att hitta resultaten från de utländska loppen, särskilt de lite mer perifera. En annan svårighet har varit att rensa listorna från tveksamma och orimliga resultat. Bland annat har en mängd ”fuskare”, det vill säga personer som sprungit med en annan löpares nummerlapp, rensats bort, något som inte görs av arrangörerna. Det förekommer också att män springer med kvinnors nummerlappar. Detta medför att de mer officiella resultatsammanställningarna innehåller mängder av fel. Jag har till exempel studerat bilderna som tas på löparna på Stockholm Marathon och Halvmarathon  samt på Göteborgsvarvet och även mejlat och ringt i tveksamma fall.

Jag har också fått mycket hjälp av uppmärksamma läsare av min blogg där resultaten löpande uppdaterats under året. Länk till hemsidan har även legat ute på flera löparforum. Där har debatten gått het och jag har fått både ris och ros för att ha agerat resultatpolis.  

Björn Suneson


 

 

 

Marathonåret 2011 - åldersindelad veteranstatistik

  av Björn Suneson

 

Gå direkt till:                    
  Marathon K35 K40 K45 K50 K55 K60 K65 K70 K75  
M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70    
                     
  Halvmarathon K35 K40 K45 K50 K55 K60 K65 K70 K75  
M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70 M75 M80

 

Saknade resultat


Marathon - åldersindelad veteranstatistik 2011

 

[Tablista=

Född

Klubb

Lopp

Tid

Wava %

*M35

 

 

 

 

 

Jonas Buud

74

IFK Mora

Amsterdam

2.23.01

88,7

Kristoffer Österlund

72

IFK Umeå

Stockholm

2.26.35

 

Anders Österlund

73

Västerås SOK

Stockholm Vintermarann

2.29.16

 

Mikael Zetterberg

76

Tjalve

Mallorca

2.34.26

 

Patrik Verme

74

Oscars Stjernor

New York

2.34.54

 

Erik Anfält

76

Örebro AIK

Stockholm

2.35.17

 

Paul Krochak

75

FK Studenterna

Amsterdam

2.35.46

 

Colm O´Callaghan

73

Huddinge AIS

Stockholm

2.36.24

 

Cedric Schwartzler

74

Enhörna

Frankfurt

2.36.26

 

Brian Buchtrup Nielsen

76

Fredrikshofs IF

Rotterdam

2.36.36

 

           

*M40

 

 

 

 

 

Fernando Dinis

71

Hälle IF

Frankfurt

2,32.22

84,6

Patrik Gustafson Björkqvist

70

Brittatorp TK

Stockholm

2.33.37

 

Anders Szalkai

70

Spårvägens SK

New York

2.34.48

 

Huruy Ghebrehiwet

71

FK Studenterna

Stockholm

2.36.56

 

David Ekman

71

Uppsala

Frankfurt

2.37.21

 

Frederick Karlsson

71

IK SISU

Berlin

2.37.45

 

Andreas Andersson

71

IF Linnéa

Amsterdam

2.40.20

 

Ronny Halvarsson

67

IFK Mora

Stockholm

2.41.56

 

Patrik Annebäck

71

Olofstorp

Berlin

2.43.46

 

Niklas Häggström

71

Hammarby IF

Berlin

2.44.28

 

           

*M45

 

 

 

 

 

Lorenzo Nesi

65

FK Studenterna

Treviso, Italien

2.38.40

84,9

Christer Ryman

66

Skillingaryds FK

Stockholm

2.43.27

 

Niklas Wikner

64

Tranås AIF

Stockholm

2.46.10

 

Fredrik Arthursson

63

Järfälla

Berlin

2.47.33

 

Jonas Ljung

62

Fredrikshofs IF

Stockholm

2.48.20

 

Thommy Larsson

65

Sundsvalls FI

Stockholm

2.49.24

 

Johan Malmberg

65

Fredrikshofs IF

Stockholm Vintermaran

2.49.52

 

Mikael Sjöblom

63

Team Sthlm Marathon

Stockholm

2.51.09

 

Ingvar Olsson

62

Brattås CK

Paris

2.51.16

 

Ingvar Ohlsson

65

Blackeberg

Stockholm

2.51.40

 

           

*M50

 

 

 

 

 

Jan Ottosson

60

Åsarnas IK

Stockholm

2.46.15

84,2

Martti Mustonen

60

Rånäs 4H

Stockholm

2.47.10

 

Göran Nilsson

58

FK Studenterna

Valencia

2.47.39

 

Anders Karnfält

61

FK Studenterna

Berlin

2.50.56

 

Dag Wassdahl

58

Hammerdals IF

Strömsund

2.52.59

 

Lars-Åke Ekman

60

IKSU Löpning

Umeå VSM

2.53.15

 

Nils Allan Torstensson

57

Hultsfreds LK

Stockholm

2.54.56

 

Kurt Göransson

59

Västerviks OK

Växjö

2.55.22

 

Jannes Nord

58

IFK Mora

Stockholm

2.56.11

 

Lars-Åke Engdahl

60

GF Idrott

Barcelona

2.58.07

 

           

*M55

 

 

 

 

 

Jörgen Thorsell

52

Borlänge LK

Stockholm

2.57.33

84,5

Leif Larsson

56

Rånäs 4H

Stockholm Vintermaran

3.01.20

 

Håkan Dahlgren

56

Upplands Väsby

Berlin

3.01.22

 

Stefan Ulmestål

52

Team Blekinge

Stockholm

3.01.28

 

Jerzy Szostak

54

Boo IF

Stockholm

3.03.38

 

Peter Jaktlund

55

Borlänge LK

Sth Vintermaran

3.04.08

 

Lennart Hansson

53

Rosa Pantern RC

Växjö

3.06.06

 

Tore Torstensson

54

Hammerdals IF

Stockholm

3.07.48

 

Staffan Malmberg

54

Solvikingarna

Bromölla

3.08.38

 

Hans Furuland

56

Uppsala LK

Stockholm

3.09.41

 

           

*M60

 

 

 

 

 

Björn Suneson

48

Majornas IK

Stockholm

3.12.11

81,1

Erik Rollborn

50

Västerviks OK

Stockholm

3.12.16

 

Magnus Bergh

49

Heleneholms IF

Umeå VSM

3.13.20

 

Hassan Abbasi

50

AstraZeneca IF

Stockholm

3.13.43

 

Thomas Sigurdson

47

IKSU

Stockholm

3.15.27

 

Lars Degerheim

48

Flemingsbergs SK

Amsterdam

3.15.41

 

Ronny Andersson

48

Hästveda OK

Bromölla

3.15.48

 

Robert Oldén

51

Solvikingarna

Helsingfors

3.16.42

 

Slimo A Safouane

51

Oskarshamns SK

Stockholm

3.18.20

 

Tord Svanfelt

49

Heleneholms IF

Bromölla

3.19.17

 

           

*M65

 

 

 

 

 

Åke Palmqvist

46

IK Akele

Amsterdam

3.15.55

82,1

Kjell Björk

46

Hemlingby LK

Stockholm

3.23.41

 

Anders Hansson

44

Vilsta IK

Stockholm

3.24.10

 

Bo Malmqvist

45

Regeringskansliets IF

Stockholm

3.29.40

 

Henry Johansson

46

Katrineholm

Stockholm

3.32.32

 

Bengt Sundén

46

Spring Åmål

Växjö

3.33.34

 

Patrick Bjurström

45

Stockholm RRC

Stockholm

3.34.36

 

Urban Bengtsson

45

Jalles TC

Umeå VSM

3.34.03

 

Dan Granlund

42

Skellefteå AIK

Umeå VSM

3.36.33

 

Hugo Liss

42

Storådalens SK

Stockholm

3.39.01

 

           

*M70

 

 

 

 

 

Jörgen Larsson

38

IFK Sala

Stockholm

3.46.17

77,2

Lars Åsberg

41

Team Sthlm Marathon

Stockholm

3.49.00

 

Mustad Halfdan

41

IK Stern

Mariestad

4.07.00

 

Guy Wallin

41

GW & G&V Sthlm

Vällingby

4.07.26

 

Björn Videfors

40

GF Idrott

Barcelona

4.08.59

 

Sune Mattsson

41

Rånäs 4H

Helsingfors

4.09.05

 

Torsten Olsson

38

Västerås SK

Stockholm

4.25.16

 

Dan Nensén

37

Team Blekinge

Bromölla

4.28.54

 

Sten Odenblad

39

Fredrikshofs IF

Stockholm

4.29.00

 

Lennart Abrahamsson

41

Halmstad

New York

4.30.09

 

           

*M75

 

 

 

 

 

Gunnar Irvegård

33

Arlanda/Märsta SK

Finspång

6.23.51

 

Börje Andersson-Junkka

36

LKFF

Stockholm

6.36.29

 

*M80

 

 

 

 

 

(inga)

 

 

 

 

 

           

*K35

 

 

 

 

 

Lena Gavelin

74

Trångsvikens IF

Stockholm

2.42.20

85,7

Anna von Schenk

73

Hässelby SK

Stockholm

2.43.40

 

Jenny Jansson

76

IFK Umeå

Stockholm

2.51.11

 

Cecilia Fager

75

Hässelby SK

Stockholm Vintermaran

2.53.55

 

Petra Skiöld

75

Ryssbergets IK

Amsterdam

2.55.57

 

Ulrika Orrhult

72

Stockholm

Stockholm

2.59.28

 

Christina Greis

75

Hässelby SK

Amsterdam

3.02.29

 

Antje Torstensson

75

KFUM Örebro

Stockholm

3.03.30

 

Kajsa Eriksson

74

Ope

Stockholm

3.06.24

 

Johanna Brinne

76

Spårvägens FK

Stockholm

3.07.06

 

           

*K40

 

 

 

 

 

Lilian Magnusson

68

Spårvägens FK

Stockholm

2.44.26

88,8

Birgitta Karlsson

69

IFK Skövde FIK

Stockholm

2.55.37

 

Marlene Persson

70

Vattudalens LDK

Stockholm

2.56.17

 

Katarina Åström

71

Ullevi FK

Stockholm

3.04.37

 

Anna Norén

68

Rivera FI

Stockholm

3.05.04

 

Rebecca Miller

68

IF Linnéa

Berlin

3.06.59

 

Christin Bergkvist

67

FK Studenterna

Stockholm+ Frankfurt

3.07.43

 

Jeanette Rudolfsson

71

FK Studenterna

Stockholm

3.09.06

 

Annika Bardh

71

SK Graal

Växjö

3.09.29

 

Meta Steinbach Olsson

67

Team Blekinge

Stockholm

3.09.34

 

           

*K45

 

 

 

 

 

Christina Forslund

65

IFK Nyland

Umeå VSM

3.04.33

81,2

Kajsa Friström

65

Fredrikshofs FIF

Stockholm

3.14.59

 

Marie Dellby

64

Bålsta IK

Stockholm

3.16.38

 

Annelie Hällgren

65

Huddinge

Stockholm

3.20.44

 

Susanne Lundström

66

Team Sthlm Marathon

Stockholm

3.23.19

 

Lena Johansson

66

Skoghall

Stockholm

3.24.22

 

Christina Söderberg

65

Huddinge

Stockholm

3.29.02

 

AnnaKarin Wiklund

64

Pite Runners LDK

Berlin

3.30.21

 

Maria Jonsson

63

Göteborg

Stockholm

3.30.23

 

Eva Blomqvist

65

Vattudalens LDK

Umeå VSM

3.31.19

 

           

*K50

 

 

 

 

 

Jaana Jobe

57

Solvikingarna

Stockholm

3.07.35

85,9

Kerstin Thiele

61

Sparta

Berlin

3.12.45

 

Birgitta Lanhede

58

Jalles TC

Umeå VSM

3.19.40

 

Inger Schön

57

IFK Skövde

Stockholm

3.20.37

 

Lotta Frenander

61

Rånäs 4H

Stockholm

3.21.55

 

Eva Norrman Brandt

57

FK Studenterna

Frankfurt

3.28.04

 

Monica Östman

60

Friskis&Svettis

Stockholm

3.31.41

 

Marita Sundh

60

Skellefteå

Stockholm

3.33.49

 

Anna Albrecht

60

Brämhult

Paris

3.34.52

 

Inga-Lill Evemar

58

Spånga

Stockholm

3.36.13

 

           

*K55

 

 

 

 

 

Eva Lönnqvist

56

Ystads IF

Bromölla

3.17.13

82,5

Agneta Jonsson

56

Team Skavsåret IF

Stockholm

3.26.38

 

Ulla Östling

55

Östhammar FI

Stockholm

3.27.54

 

Eva Hellman

52

Luleå

Stockholm

3.31.29

 

Lena Kierkegard

55

IK Ymer

Umeå VSM

3.36.00

 

Barbro Liljequist

54

Elmhults Sport Club

New York

3.40.41

 

Solveig Olsson

56

Team Blekinge

Reykjavik

3.48.02

 

Maj Markström

54

Piteå

Stockholm

3.49.44

 

Annie Hedlund

55

Friskis&Svettis

Stockholm

3.50.08

 

Birgitta Almström Alpsten

56

Sisu Forshaga

Stockholm

3.52.35

 

           

*K60

 

 

 

 

 

Britt Hellmark

50

Lidköpings IS

Stockholm

3.49.52

75,3

Margareta Hedberg

49

Borlänge LK

Stockholm

3.50.08

 

Gunvor Meurling

49

Nässjö

Stockholm

3.56.45

 

Barbro Nilsson

49

Solvikingarna

Växjö

4.03.27

 

Lena Lundin

48

Team Skavsåret IF

Stockholm

4.03.35

 

Margareta Jonsson

47

Hofors LK

Stockholm

4.07.07

 

Britt-Marie Mellgården

51

Växjö LK

Stockholm

4.07.13

 

Susanne Nyberger

49

Vendelsö

Stockholm

4.14.06

 

Birgi Filppa

51

Riksdagens IK

Stockholm

4.17.07

 

Gullan Björnström

49

Hemlingby LK

Stockholm

4.18.09

 

           

*K65

 

 

 

 

 

Bibbi Lind

44

Solvikingarna

Växjö

3.31.32

87,9

Monica Lorentzon

45

Gagnefs IF

Stockholm

3.52.48

 

Anna-Lena Hällgren

44

Bäinge IF

Stockholm

4.13.40

 

Birgitta Holmgren

45

Kiruna LDK

Stockholm

4.21.22

 

Anita Granberg

42

Vikmanshyttans IF

Stockholm

4.23.47

 

Ingegerd Öhberg

42

Jalles TC

Stockholm

4.26.21

 

Karen Ljungman

45

Halmstad Garnisons IF

Bromölla

4.40.21

 

Junja Jönsson

44

Markaryd

Stockholm

4.51.34

 

Gunilla Franzén

44

LK Nyköpings Runners

Stockholm

4.55.39

 

Britt-Viol Olsson

43

Ale 90 IK

London

5.06.35

 

           

*K70

 

 

 

 

 

Eina Roxström

39

Upplands Väsby

Stockholm

4.57.55

66,8

 Ändrad 20111129

Fyra fuskare på Sth M strukna

 

Halvmarathon -åldersrelaterad veteranstatistik
  av Björn Suneson

 

[Tablista=

Född

Klubb

Lopp

Tid

Wava %

*M35

 

 

 

 

 

Kristian Algers

75

Enhörna IF

Stockholm 17 sept.

1.09.27

85,9

Brian Buchtrup Nielsen

76

Fredrikshofs FIF

Berlin

1.09.39

 

Magnus Hansson

76

IFK Trelleborg

Malmö 13 aug

1.09.49

 

Anders Österlund

73

Västerås SOK

Stockholm 17 sept.

1.10.43

 

Erik Anfält

76

Örebro AIK

Örebro, 8 okt

1.11.34

 

Jonas Buud

74

IFK Mora

Madrid

1.11.38

 

Marcus W Petersson

75

IK Jogg

Skanör 17 sept

1.12.12

 

Cédric Schwartzzler

74

Enhörna IF

Stockholm 17 sept.

1.12.42

 

Colm O´callaghan

73

Huddinge AIS

Kungsholmen, 7 maj

1.13.03

 

Johan Nordström

72

Axa SC

Stockholm 17 sept.

1.13.58

 

           

*M40

 

 

 

 

 

Göran Sander

67

Solvikingarna

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.11.25

88,2

Patrik G Björkqvist

70

Brittatorp TK

Växjö

1.11.33

 

Fernando Dinis

71

Hälle IF

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.12.23

 

Huruy Ghebrehiwet

71

FK Studenterna

Stockholm 17 sept.

1.12.53

 

Thomas Carlsson

68

Sävedalens AIK

Göteborg 8 okt

1.13.23

 

Anders Szalkai

70

Spårvägen

Kungsholmen, 7 maj

1.14.25

 

Fredric Karlsson

71

IK Sisu

Hultsfred, 3 sept

1.15.03

 

Jocke Svensson

68

Ingelstad IK

Växjö, 1 maj

1.15.15

 

Emanuel Gustafsson

70

Kaxholmens Elit

Stockholm 17 sept.

1.15.24

 

Andreas Andersson

71

IF Linnéa

Stockholm 17 sept.

1.15.26

 

           

*M45

 

 

 

 

 

Lorenzo Nesi

65

FK Studenterna

Stockholm 17 sept.

1.14.27

85,8

Anders Dahl

64

Högbo AIK

Gävle, 8 maj

1.15.27

 

Christer Ryman

66

Skillingaryds FK

Stockholm 17 sept.

1.16.59

 

Johan Malmberg

65

Fredrikshofs FIF

Kungsholmen, 7 maj

1.17.00

 

Ole Jonsson

66

Västerås LK

Säter

1.18.26

 

Tomas Bengtsson

63

Stenungsunds FI

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.18.40

 

Jonas Ljung

62

Fredrikshofs FIF

Kungsholmen, 7 maj

1.18.35

 

Mikael Jarås

66

Huddinge AIS

Kungsholmen, 7 maj

1.18.53

 

Stefan Gustafson

66

Örebro AIK

Mora 10 sept

1.19.12

 

Elis Bengtsson

62

Malungs FI

Vimmerby

1.19.35

 

           

*M50

 

 

 

 

 

Tore Axelsson

57

SK Bore

Gävle, 8 maj

1.17.30

87,9

Christer Skoog

59

Kil

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.20.06

 

Per-Anders Ottersten

61

IF Göta

Gävle, 8 maj

1.20.49

 

Dag Wassdahl

58

Hammerdals IF

Strömsund

1.20.59

 

Per Svensson

59

IFK Linköping

Ljungsbro

1.21.37

 

Tedh Lundstedt

61

SEB IF

Stockholm 17 sept.

1.21.51

 

Anders Bagge

59

IK Akele

Ljungsbro

1.22.12

 

Thor Wahlberg

58

Solvikingarna

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.22.29

 

Mats Lindholm

59

FK Studenterna

Vällingby

1.22.36

 

Mikael Ström

59

EDB

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.22.40

 

           

*M55

 

 

 

 

 

Bengt Ohlsson

53

Tanums IF

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.24.32

83,4

Jörgen Thorsell

53

Borlänge LK

Örebro, 8 okt

1.24.58

 

Peter Jaktlund

55

Borlänge LK

Gävle, 8 maj

1.25.09

 

Tore Torstensson

54

Hammerdals IF

Strömsund

1.25.09

 

Gino Carinci

56

Finspång

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.25.21

 

Tauno Mertala

53

IF Start

Gävle, 8 maj

1.25.31

 

Christer Nilsson

56

Ericsson IF

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.25.55

 

Lennart Hansson

53

Pantern RC

Hultsfred 3 sept

1.26.13

 

Inge Karlsson

56

Markaryds FK

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.26.49

 

Håkan Westerblad

56

Spårvägens FK

Stockholm 17 sept.

1.27.53

 

           

*M60

 

 

 

 

 

Lars Wykman

49

IK Hakarpspojkarna

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.24.09

87

Alex Bonn

51

Vallentuna FK

Gävle, 8 maj

1.28.50

 

Slimo Safouane

51

Oskarshamns SK

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.29.04

 

Jan Wärnelöv

51

Wärnamo SK

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.29.07

 

Hans Eriksson

48

Eksjö Södra IK

Örebro, 8 okt

1.29.27

 

Björn Suneson

48

Majornas IK

Stockholm 17 sept.

1.29.28

 

Per Magnusson

50

Kungälv

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.29.36

 

Igemar Löfgren

50

IS Göta Helsingborg

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.29.39

 

Lars Appelgren

50

Solvikingarna

Göteborg, 8 okt

1.30.10

 

Anders Kasselstrand

47

Kisa SK

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.30.27

 

           

*M65

 

 

 

 

 

Börje Hammarstedt

46

Malmö Frisksportklubb

Veberöd 10 sept

1.27.55

85,9

Pentti Harakka

45

Fredrikshofs FIF

Gävle, 8 maj

1.29.10

 

Anders Hansson

44

Vilsta IK

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.30.05

 

Åke Palmqvist

46

IK Akele

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.30.12

 

Kjell Björk

46

Hemlingby LK

Gävle, 8 maj

1.32.36

 

Bert Karlberg

43

Rotebro

Stockholm 17 sept.

1.33.42

 

Roland Kusgård

45

Södertälje Orientering

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.35.24

 

Sture Axén

43

MAIF

Hova/Gullspång, 4 sept

1.36.52

 

Gunnar Johansson

43

Åsbro GoIF

Örebro, 8 okt

1.38.26

 

Lars Dennevi

42

LK Nyköping Runners

Åland, 30 okt

1.39.04

 

           

*M70

 

 

 

 

 

Rune Svensson

37

Solvikingarna

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.40.52

83,4

Åke Leverin

39

Väsby IK

Gävle, 8 maj

1.43.23

 

Lars Åsberg

41

Team Stocholm Marathon

Stockholm 17 sept.

1.45.25

 

Björn Videfors

40

GF Idrott

Veberöd, 10 sept

1.46.56

 

Josef Sunna

40

Jalles TC

Umeå, 8 okt

1.49.02

 

Lars Eghamn

39

Vikarbyn

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.49.36

 

Henry Wedin

40

IF Rigor

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.51.08

 

Stellan Sahl

40

Lidköpings IS

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.51.41

 

Lennart Claesson

41

Sävedalens AIK

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.52.41

 

Inge Eriksson

41

Josefssons PO

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.54.54

 

           

*M75

 

 

 

 

 

Ingvar Andersson

34

IFK Göteborg

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.54.47

 

Bo Ingemar Lundberg

33

Ljungby FIK

Malmö 13 aug

1.58.54

 

Jan Andersson

36

IK Akele

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.02.45

 

Bernt Magnusson

33

IK Akele

Motala, 30 juli

2.07.15

 

Ulf Samuelsson

36

IFK Linköping

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.09.28

 

Stig Henriksson

35

Mölndal

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.10.28

 

Göran Holmqvist

32

Växjö LK

Hultsfred 3 sept

2.11.25

 

Bertil Tunerius

36

SPF Näset-Önnered

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.11.32

 

Lars Vinger

36

Östhammars IF

Månkarbo, 27 aug

2.14.04

 

John Andersson

36

Hisings Backa

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.15.43

 

           

*M80

 

 

 

 

 

Börje Henrikson

28

Ellos ?

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.16.10

 

Ingvar Nyqvist

31

Växjö AIS

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.16.40

 

Stig Olsson

31

SPI Borlänge

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.20.04

 

Olavi Rauska

31

GFKF

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.57.57

 

Svenning Leander

29

Åmål

Göteborgs Varvet, 21 maj

3.05.23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*K35

 

 

 

 

 

Anna von Schenk

73

Hässelby SK

Kungsholmen, 7 maj

1.18.53

76,5

Helene Willix

74

Spårvägens FK

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.21.56

 

Petra Skiöld

75

Ryssbergets IK

Veberöd 10 sept

1.24.32

 

Lona Justesen

75

IF Linnéa Friidrott

Amsterdam 16 okt

1.25.40

 

Erika Dinis

75

Hälle IF

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.26.59

 

Antje Torstensson

75

KFUM Örebro Friidrott

Örebro, 8 okt

1.28.26

 

Lotta Huselius

74

Björnstorps IF

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.29.55

 

Johanna Roos

76

Spårvägen

Kungsholmen, 7 maj

1.30.18

 

Ulrika Lindbäck

72

IFK Skövde

Ljungsbro

1.30.36

 

Annica Winblad

76

Växjö LK

Hultsfred 3 sept

1.31.14

 

           

*K40

 

 

 

 

 

Lilian Magnusson

68

Spårvägen

Kungsholmen, 7 maj

1.20.59

77,2

Birgitta Karlsson

69

IFK Skövde FK

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.23.09

 

Ann Björklund

71

Spårvägen

Stockholm 17 sept.

1.23.54

 

Mia Havinder

69

Björnstorps IF

Malmö 13 aug

1.27.15

 

Jeanette Rudolfsson

71

FK Studenterna

Gävle, 8 maj

1.27.54

 

Lotta Lennartsson

69

IF Start

Nora 10 sept

1.28.06

 

Carin Rosjö

71

Jönköpings OK

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.28.22

 

Monica Magnusson

68

Mölndal

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.28.29

 

Annika Bardh

71

SK Graal

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.28.41

 

Paula Wass

68

IF Kville

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.29.02

 

           

*K45

 

 

 

 

 

Karin Schön

62

IF Kville

Stockholm 17 sept.

1.25.30

86,1

Marie Olsson

63

Björnstorps IF

Veberöd 10 sept

1.27.57

 

Susanne Lundström

66

Team StH Marathon

Stockholm 17 sept.

1.28.03

 

Carina Rosén Eriksson

63

Anneberg

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.28.56

 

Christina Björklund

65

IF Nyland

Gävle, 8 maj

1.28.38

 

Ingmarie Nilsson

66

Hässelby SK

Barcelona

1.29.56

 

Catharina Thorn

62

Bengtsfors

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.30.01

 

Kajsa Friström

65

Fredrikshofs FIF

Stockholm 17 sept.

1.30.02

 

Edibe Jacobs

66

Göteborg

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.30.54

 

Sofie Dovrén

65

Astra Tech IF

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.31.03

 

           

*K50

 

 

 

 

 

Jaana Jobe

57

Solvikingarna

Kungsbacka, 16 april

1.28.52

76,7

Annicka Wernersson

60

Kvänums IF

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.32.46

 

Maija Ramme

57

Lulekamraterna

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.33.22

 

Birgitta Lanhede

58

Jalles TC

Gävle, 8 maj

1.33.43

 

Lotta Frenander

61

Rånäs 4H

Stockholm 17 sept.

1.34.55

 

Ann-Christin Högnelid

61

Hovfors

Stockholm 17 sept.

1.35.03

 

Åsa Lind

59

GE Healthcare

Stockholm 17 sept.

1.35.22

 

Liz Noakes

61

Sävedalen

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.37.10

 

Linda Bergholtz

60

Solvikingarna

Berlin

1.37.15

 

Eva Norrman

57

FK Studenterna

Stockholm 17 sept.

1.37.30

 

           

*K55

 

 

 

 

 

Agneta Jonsson

56

Team Skavsåret IF

Kungsholmen, 7 maj

1.33.40

73,3

Eva Lönnqvist

56

Ystads IF

Gävle, 8 maj

1.36.40

 

Eva Blomqvist-Håkansson

55

AB Per och Eva Barnmed

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.37.56

 

Rose-Marie Enmalm

54

IF Start

Nora 10 sept

1.37.56

 

Anna Karin Lepik

55

Team Gladtjärn

Stockholm 17 sept.

1.38.10

 

Keflemariam Kibreab

56

Hudiksvall

Gävle, 8 maj

1.40.06

*

Iren Gottmarsson

52

Hällefors Löparklubb

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.41.35

 

Anne-Lill Henriksson

56

Katrineholm

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.42.30

 

Majlis Nilsson

54

Vilsta IK

Stockholm 17 sept.

1.47.32

 

Edith Hult

56

Skellefteå AIK Friidrott

Malmö 13 aug

1.48.42

 

           

*K60

 

 

 

 

 

Karin Nordlund

50

Falkenbergs RR

Göteborg 8 okt

1.44.54

 

Britt Hellmark

50

Lidköpings IS

Gävle, 8 maj

1.47.32

67,5

Kersti Nordangård

50

Linköping

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.48.29

 

Helen Arpö

49

Tyresö

Stockholm 17 sept.

1.48.34

 

Lena Lundin

48

Team Skavsåret IF

Stockholm 17 sept.

1.48.55

 

Christina Andersson Skog

48

Stigmännen

Malmö 13 aug

1.49.27

 

Ingela Delersjö

47

Mölndal

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.50.22

 

Barbro Nilsson

49

Solvikingarna

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.51.19

 

Lena Linder

49

Solvikingarna

Kungsbacka, 16 april

1.52.22

 

Lilian Brorsson

47

Högby IF

Hultsfred 3 sept

1.53.08

 

           

*K65

 

 

 

 

 

Bibbi Lind

44

Solvikingarna

Kungsbacka, 16 april

1.39.11

77,8

Birgitta Jansson

42

Storådalens SK

Örebro

1.49.15

 

Måd Thorsell

45

Växjö AIS

Thionville, FRA, 15 maj

1.50.35

 

Anna-Lena Hällgren

44

Bälinge IF

Stockholm 17 sept.

1.55.53

 

Eva Gezelius

46

Donsö

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.56.28

 

Ylva Jonsson

46

GoIF Tjalve

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.57.54

 

Gunilla Jutback

46

Hemlingby LK

Stockholm 17 sept.

1.58.14

 

Mona Pavasson

45

Eskilstuna

Göteborgs Varvet, 21 maj

1.59.06

 

Ann-Marie Malm

46

Friskis&Svettis Lomma

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.00.49

 

Margareta Anderssom

46

Skärhamn

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.02.47

 

           

*K70

 

 

 

 

 

Karin Jönsson

40

Team Blekinge LF

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.15.42

69,4

Barbro Berg

40

Västra Frölunda

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.20.24

 

Birgit Axelsson

40

Uddevalla SK

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.29.06

 

Ulla Nordqvist

40

Göteborg

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.29.14

 

Gunvor Larsson

40

Navåsens FK

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.45.14

 

Barbro Johansson

38

Västra Frölunda

Göteborgs Varvet, 21 maj

3.07.13

 

Elsmarie Hultberg

39

Eskilstuna

Göteborgs Varvet, 21 maj

3.11.58

 

Bojan Rosén

39

Vårdcentr Söderköping

Göteborgs Varvet, 21 maj

3.40.38

 

 

 

 

 

 

 

*K75

 

 

 

 

 

Ruth Svensson

35

IFK Nora Långlöpning

Nora 10 sept

2.15.02

 

Pirkko Loippo

35

Västra Frölunda

Göteborgs Varvet, 21 maj

2.59.08

 

Daga Lindberg

33

Bergkvara

Göteborgs Varvet, 21 maj

3.14.56

 

Britt Dohsé

36

OK Landehof

Göteborgs Varvet, 21 maj

3.15.31

 

 Ändrad 201115
16 fuskresultat i Gbg Varvet har strukits 20110517

Rapportera saknade resultat till Björn Suneson

 

****************************

År 2011 arrangerades 32 marathonlopp i Sverige och 59 utländska lopp med svenskt deltagande.

 

Av alla löpare som sprang i mål i ett svenskt marathonlopp sprang 85 % av löparna i mål efter det att dom klarat av Stockholm Marathon. Det näst största loppet var Kalmar Iron maraton följt av Växjö marathon. Om man även räknar utländska lopp är Berlin marathon det näst största med svenskt deltagande följt av New York. Bland ultraloppet är Lidingö Ultra störst följt av Sörmland Ultra.

 

När man går igenom resultatlistorna ser man att det  finns många olika sätt att presentera resultaten, ibland är redovisningen mycket svårgenomtränglig. Tyvärr redovisar flera utländska arrangörer inte löparens land, bl a Köpenhamn.

 

Jan Ternhag

 

Marathonlopp 2011 i Sverige, sorterat på antal fullföljande
  av Jan Ternhag
 

nr

datum

maratho

segertid herr

antal herr

segertid dam

antal dam

land

totalt fullf

2 010

diff

proc

1

2011-28-05

Stockholm marathon

 2.14.07

11 835

2.37.28

3630

swe

15 465

11 412

4 053

84,6%

2

2011-09-19

Kalmar Ironman

 

586

 

60

swe

646

 

646

3,5%

3

2011-10-15

Växjö

02:38:17

301

02:53:31

38

swe

339

248

91

1,9%

4

2011-08-13

Axa Fjällmarathon

03:40:53

203

04:30:27

63

swe

266

213

53

1,5%

5

2011-10-08

Göteborg

02:42:23

158

03:05:13

10

swe

168

158

10

0,9%

6

2011-11-05

Vinteramaran Stockholm

2.29.15

141

02:46:55

25

swe

166

93

73

0,9%

7

2011-07-02

Båstad

02:33:30

133

03:13:39

25

swe

158

41

117

0,9%

8

2011-10-09

Umeå

2.41.29

103

3.19.40

21

swe

124

83

41

0,7%

9

2011-11-13

Bromölla

02:41:08

87

03:14:08

11

swe

98

65

33

0,5%

10

2011-04-09

Vällingby marathon

2.41.48

94

3.22.15

11

swe

95

100

-5

0,5%

11

2011-07-30

Ölands Marathon

2.43.33

68

3.46.59

9

swe

77

69

8

0,4%

12

2011-04-09

Heleneholm marathon

2,43,55

67

3,07,32

9

swe

76

70

6

0,4%

13

2011-07-16

Viby marathon

2:53.03

58

3:15.49

7

swe

65

36

29

0,4%

14

2011-08-27

Månkarbo

03:15:04

49

03:37:57

5

swe

54

72

-18

0,3%

15

2011-07-06

Vansbro marathon

03:23:12

44

04:04:47

7

swe

51

15

36

0,3%

16

2011-07-02

Kustmaran,Kristianopel

02:40:24

43

03:04:46

7

swe

50

30

20

0,3%

17

2011-08-06

Höga Kusten

02:47:41

40

03:14:40

10

swe

50

33

17

0,3%

18

2011-08-20

Mariestad marathon

02:50.47

39

03:34.32

5

swe

44

33

11

0,2%

19

2011-05-07

Sunne marathon

02:45:08

39

3.32:50

4

swe

43

52

-9

0,2%

20

2011-09-04

Karlstad 6 tim/marathonpass

02:59:38

33

03:43:57

9

swe

42

 

42

0,2%

21

2011-09-20

Skräcklan marathon

2,48,41

27

3,46,16

6

swe

33

 

33

0,2%

22

2011-04-30

Säter marathon

02:53:34

25

03:21:19

7

swe

32

31

1

0,2%

23

2011-09-03

Hultfreds marathon

3.02.30

26

3.52.22

4

swe

30

22

8

0,2%

24

2011-12-10

Bovallstrand Luciamarathon

02:46:13

19

03:31:33

5

swe

24

35

-11

0,1%

25

2011-08-20

Kraftprovet Finspång

02:36:10

15

03:29:04

4

swe

19

 

19

0,1%

26

2011-02-12

Råstasjön runt