Föreningsstandar           
Förtjänstdiplom
Förtjanstvimpel

2017-08-02

    

tilldelas person som nedlagt mångårigt, förtjänstfullt arbete inom svensk maratonlöpning eller på annat sätt verkat för dess utveckling. Vidare i enstaka t fall till enskild person, förening eller samhälle i samband med speciella l- arrangemang som utlandsresor o.d. 

 

Bilder

 
IFK Skövde
Reima Hartikainen
Strömmingsmaran Karlstad marathon
Stefan Olsson o Jan Paraniak
 

 

 

År

nr

namn

ort

utdelad

2002

 

Strömmingsmaran

Söderhamn

 

2004   Karlstad marathon, Karlstad Karlstad

2005

 

IFK Skövde

 

årsmötet

2005

 

Budapest Marathon 

 

 

2005

 

IF Göta

 

 

2005

 

Stig Olsson

Solvikingarna

 

2005

 

Vattudalens LDK 

 

 

2006

 

Göteborg Marathon

 

 

2006

 

Robert Rydén

Östersund

 

2006

 

Monika Simson

Täby LLK

 

 

 

 
 

Tilldelas person som nedlagt mångårigt, förtjänstfullt arbete inom svensk maratonlöpning eller på annat sätt verkat för dess utveckling. Vidare i enstaka fall till enskild person, förening eller samhälle i samband med speciella arrangemang som utlandsresor o.d.

Bilder


Marathonsällskapets Förtjänstdiplom hänger uppe i Löparrummet i rest Jakthornet vid Östermalms IP, utdelat 1992

Öråns SK  Dals_Ed

Säffle
 Lars-Erik Johannesson, Gunnar Johansson, Åke Wilhelmsson, Lars Engdahl, Thage Söljemo,
,

Landskrona,
Kurt Holmgren & Göte Hilding

Leif Pettersson
Bromölla

Gunnar Llllierot

Åke Jansson  Owe Olsson

Höga Kusten
Erik Lundholm & Hugo Lundström

 

Säffle marathon

Kustmaran
Gert-Ove Olsson, Lars-Göran Olausson, Sixten Winberg, Åke Johansson

Lotta Swärd
Vindelsälvsloppet

Bromölla
Mats Lindblad, Eva Wastesson,
Torsten Rosenqvist

Kolamora
Bertil Jansson

Lasse Hansson, Carl.Gustaf Nilsson, Sten Medelius,

Lennart Lundgren, Gävle GIK

Äspered IF

K-G Nyström

Växjö
Karin Eidevåg o
Lars Thorstensson

Bengt-Åke Svensson
Jan Lind delar u
t Förtjänstdiplom på Kustmaran 1997

Löparrummet, Jakthornet

       
       
       

år

namn

klubb

Plats

bild

1973

Alan Scott

Fredrikshof

 

 

1973

Konrad Hernelind

Duvbo IK

 

 

1973

Tony Bristow

IFK Tumba

 

 

1973

Sven Sjölander

Göteborg

 

 

1973

Sune Sjölander

Göteborg

 

 

1973

Shoore Järnmyr

Solvikingarna

 

 

1973

C Arthur Bourne

Road Runners Club

 

 

1973

Bryan Doughty

Northern Vet Club

 

 

1973

Northern Veterans

 

 

 

1973

Manx Atletic Club

 

 

 

1973

Göteborgs Maratonklubb 

 

 

 

1974

Bengt Andersson

 

 

 

1974

Timo Malmberg

 

 

 

1974

John Tollsten

 

 

 

1974

Mälarhöjdens IK 

 

 

 

1975

Einar Smith

Spårvägen Go IF

 

 

1975

SthSpår v. GoIF

 

 

 

1975

Mälarhöjden IK

     

1975

Väckelsång IF

     

1977

Duvbo IK

 

 

 

1977

Järfälla SK

 

 

 

1977

Lidingö Långlöparklubb

 

 

 

1978

Solvikingarna

 

 

 

1979

Anders Olsson

 

 

 

1979

Siv Jansson

Mälarhöjdens IK

 

 

1979

Henry Bogemyr

 

 

 

1979

Sven-Erik Eriksson

Älta 

 

 

1979

Runo Edberg

 

 

 

1979

Lennart Julin

 

 

 

1979

Bertel Österdahl

Duvbo IK

 

 

1979

Östhammars SK 

 

 

 

1980

Malmö FK

 

 

 

1980

Ingvar Carlsson

Malmö FK

Malmö frisksportarna

 

1980

Axel Sundebrant

Värmdö IF

Malmö frisksportarna

 

1980

Lage Carlsson 

Täby LLK

 

 

1981

Birger Nylén

Fredrikshof IF

 

 

1981

Hans Wiktorson

Tureberg IF

 

 

1981

Lars Albertsson

 

 

 

1981

Kvismaredalens IF

 

 

 

1981

Jan Norén

Kvismaredalens IF

 

 

1981

Leif Pettersson

 

 

 

1981

Ryssbergets IK

 

 

 

1981

Gösta Nyström

 

 

 

1981

Jarl Kollberg

 

 

 

1981

Jalles TC

 

 

 

1981

Ivar Söderlind

Jalles TC

 

 

1981

Östen Mukkavaara

Jalles TC 

 

 

1981

Assar Fager

 

 

 

1981

Anders Jansson 

 

 

 

1982

Rolf Hellman

 

 

 

1982

Trångsvikens IF

 

Jämtland marathon

 

1982

Gunnar Plantingen

Trångsvikens IF

Jämtland marathon 

 

1982

Anders F Nilsson

Trångsvikens IF

Jämtland marathon 

 

1982

Skellefteå AIK

 

Midnight marathon 

 

1982

Lars Landmark

Skellefteå AIK

Midnight marathon 

 

1982

LUGI

 

 

 

1982

Lena Nordström

 

 

 

1982

OK Dacke

 

 

 

1982

Gustav Sandberg

 

 

 

1983

Roma IF

 

 

 

1983

John Göthberg

 

 

 

1983

Björns SK

 

 

 

1983

Lars Degzelius

 

 

 

1983

Olof Forsberg

 

 

 

1983

IK Westmannia

 

 

 

1983

Bo Lindqvist

 

 

 

1983

Jussi kallanvaara

 

 

 

1983

Säters IF 

 

 

 

1984

Lennart Granberg

Duvbo IK

 

 

1984

GF Idrott

 

 

 

1984

Gösta Andersson

Ryssbergets IK

Bromölla

bild

1984

IFK Borgholm

 

 

 

1984

Jan Lind

Fredrikshofs FF

 Karlstad

 

1984

Göran Andersson

Tiwas

 Karlstad

 

1984

Gävle GIK

 

 

 

1984

Söderhamns IF

 

 

 

1984

Torbjörn Olsson

 

 

 

1984

Gösta Frunk

Strömmingsmaran

 

 

1984

Bengt Alfredsson

 

 

 

1984

Bengt Jansson

 

 

 

1984

Lennart Bresky

 Spårvägen FK

 

 

1984

Jan Ahlström

 

 

 

1984

Sonja Olsson

 

 

 

1984

Arne Wandery 

 

 

 

1985

Ingmar Garhn

 

 

 

1985

Bo Thomaeus

GF Idrott, Landskrona

 

 

1985

Visby IF Gute 

 

 

 

1985

Strands IF 

 

 

 

1985

Ragnar Sundberg 

 

 

 

1985

IFK Västerås

 

 

 

1986

Uppsala Oldboysklubb 

 

 

 

1986

IF Göta

 

 

 

1986

Kauko Kaikkonen 

 

 

 

1987

Säffle Marathon

Säffle

 

bild

1987

Killingi AIF

 

 

 

1987

Högby IF

 

 

 

1987

Höga Kusten Marathon

 

 

bild

1987

Roland Eriksson

 

 

 

1987

Eric Carlsson 

 

 

 

1988

Bengt Lönnroth 

Polisens IF 

 

 

1989

Ivar Söderlind

Jalles TC

 

 

1989

Öråns SK

 

 

bild

1989

Mellerud IF

 

 

 

1989

Äspered IF

 

Borås marathon

 

1989

Lars-Åke Ekberg

 Äspered IF

Borås marathon

 bild

1989

Per-Erik Nordqvist

Sveriges Radio

 

 

1989

Eds SK 

 

 

 

1990

Lars-Olof Israelsson

IFK Strängnäs

 

 

1990

Bertil Wilander

 

 

 

1990

Bertil Odermalm

 

 

 

1992

Nils Lodin

Runners World

 

 

1992

Peter Fredriksson

 

 

 

1992

Owe Westin

Flemingsbergs SK

 

 

1992

Almby IK

 

 

 

1992

Tore Andersson

Fredrikshof FF

 

 

1992

Göran Gustavsson

 

 

 

1992

Peter Jansson

 

 

 

1992

Jan-Joel Blomqvist

 

 

 

1992

Alvar Asplund

Roserberg BK

 

 

1992

Johan Henriksson

 

 

 

1992

Helge Mikaelsen

Trollhättan

 

 

1992

Yngve Karlsson

 

 

 

1992

Yngve Sohl

Sundsvall

 

 

1992

Karl-Åke Nyman

Västervik IF

 

 

1992

Karl-Gustav Nyström

 

 

 

1993

Helge Mikaelsen

 

 

 

1993

Yngve Karlsson

 

 

 

1993

Martin Andersson

 

 

 

1993

Yngve Sohl

Sundsvall

 

 

1993

Karl-Åke Nyman

 

 

 

1993

Karl-Gustav Nyström

Vi som springer

 

 

1994

Leif Pettersson

Bromölla

 

bild

1994

TV-88

 

 

 

1994

Trollhättans SOK

 

 

 

1994

Lena Pettersson

Ryssbergets IK

 

 

1994

May&Jonny Jönsson

Ryssbergets IK

 

 

1994

Lennart Olsson

Ryssbergets IK

 

 

1994

Rune Persson

Ryssbergets IK

 

 

1994

Luleå LDK

 

 

 

1994

Henry Granlund

Luleå LDK

 

 

1994

Jan Åström

Luleå LDK

 

 

1994

Per Anders Olofsson

Luleå LDK

 

 

1995

Kurt Andesson

Istrums SK

 

 

1996

Göte Hiding

GF Idrott Landskrona

 

 

1996

Kurt Holmgren

GF Idrott Landskrona

 

 

1996

Thage Söljemo

Säffle

 

 

1996

Lars Engdahl

Säffle

 

 

1996

Erik Antonsson

Säffle

 

 

1997

Ewert Skymne

Fredrikshofs IF

 

 

1997

Bengt-Åke Svensson

Team Blekinge

 Kustamaran

bild

1997

Team Blekinge

 

 

 

1997

Växjö Löparklubb

 

 

 

1998

Gösta Ekström

Säters IF

 

 

1998

Evert Jonsson

Säter

 

 

1998

Roland Lindberg

Umeå

 

 

1998

Susanne Hermelin

Stockholm

 

 

1998

Monika Simson

Östersund

 

 

1998

Göran Westersson

Bromölla

 

 

1998

Birgitta Jarring

Stockholm

 

 

1998

Per Frid

Söderhamn

 

 

1998

Erik Burman

Söderhamn

 

 

1998

Åke Johnsson

Söderhamn

 

 

1998

Rolf Persson

Vindeln

 

 

1998

Leif Johansson

Umeå

 

 

1999

Lotta Svärd

Jalles TC 

Umeå

 bild

1999

Lars Thorstensson

Växjö marathon

Växjö

bild

1999

Flemingbergs IF

 

 

 

2001

Mats Lindblad

Bromölla

 

bild

2001

Eva Wastesson

Bromölla

 

bild

2001

Torsten Rosenqvist

Bromölla

 

bild

2001

Bertil Jansson

Kolamora

 

bild

2002

Lasse Hansson

Öland

 

bild

2002

Carl-Gustaf Nilsson

Öland

 

bild

2002

Sten Medelius

Öland

 

bild

2002

Rune Persson

 

 

 

2002

Bengt Lindqvist

Umeå

 

 

2002

Rosmaj Lindqvist

Umeå

 

 

2004

Gert-Ove Olsson

Kustmaran

 

 

2004

Lars-Erik Johannesson

Säffle

 

 

2004

Gunnar Johansson

Säffle

 

 

2004

Åke Wilhelmsson

Säffle

 

 

2004

Thage Söljemo

Säffle

 

 

2004

Åke Johansson

Kustmaran

 

 

2004

Lars-Göran Olausson

Kustmaran

 

 

2004

Sixten Winberg

Kustmaran

 

 

2006

Ola Nordahl

Frövi

 

 

2006

Ulriksberg IK

 

 

 

2006

Robert Rydén

Östersund

 

 

2007

John Holmberg

Åland 

 

 

2008

Alfred Schemweta

Hässelby SK

 

 

2008

Rubin MacRay

 

 

 

2008

K-G Nyström

Vi som springer

Mariestad

bild

2009

Marnix Schussler

Sunne

 

 

 

   
 

Förtjänstvimpel  från 1992 kallad Hedersutmärkelse

Tilldelas individer eller klubbar som gör värdefulla insatser under en längre tid för Svenska Marathonsällskapet eller svensk långdistanslöpning

     
 

Lage Carlsson

Henry Bogemyr

Konrad Hernelind tar emot Förtjänstvimpel av
Tony Bristow efter Vällingby marathon

 
     

Bengt-Åke Fransson,
OK Dacke

     

 

år

namn

klubb

bild

1973

Bertil Malmström

Göta Stockholm

 

1973

Gösta Andersson

SoIK  Hellas

 

1973

Kaj Sandell

Enhörna

 

1973

Olle Wallin

Fredrikshof FIF

 

1974

Tony Bristow

IFK Tumba

 

1975

Alan Scott

Frisksportarna

 

1976

Fredrikshofs IF

 

 

1976

Solvikingarna

 

 

1977

John Tollsten

 

 

1977

Konrad Hernelind

Duvbo IK

 

1979

Bengt Andersson

 

 

1980

Sven-Erik Eriksson

Älta

 

1981

Runo Edberg

 

 

1982

Bertel Österdal

Duvbo IK

 

1982

Siv Larsson

IFK Umeå

 

1983

Henry Bogmyr

 

bild 

1984

Axel Sundebrant

Värmdö IF

 

1984

Bengt Andersson

Solvikingarna

 

1985

IK Tjellvar

 

 

1985

Lage Carlsson

Täby LLK

bild

1986

Anders Olsson

 

 

1987

Duvbo IK

 

bild 

1990

Bengt-Åke Fransson

 OK Dacke

bild

1992

Skellefteå AIK

 

 

1992

Kvarnsveden GoIF

 

 

1992

Den Norska Marathonklubb

 

 

1994

Gösta Andersson

GF Idrott

 

1994

Leif Pettersson

Ryssbergets IK

 

1994

Ryssbergets Ik

 

 

1995

Sparta Köpenhamn

 

 

1996

Lennart Granberg

Duvbo IK

 

1996

Olle Wallin

 

 

1996

GF Idrott

Landskrona

 

1997

Killingi AIF

 

 

1998

Jalles TC

Umeå

 

1998

Ivar Söderlind

Jalles TC

 

1999

Vindelälvsloppet IF

 

 

2001

Istrums SK

 

 

2002

Högby IF

 

 

2002

Söderhamn Marathon